Обідрали під “Липки” та до чого тут держсекретар МВС

15.10.2020

Держсекретар МВС Олексій Тахтай з використанням фальшивки отримав погодження на продаж коштовного майна в центрі Києва, а Нацполіція зробила все, аби винними в цій оборудці стали інші особи

Вже шостий рік поспіль тривають реформи у МВС. Міністерство позбавляється всього, що тільки може, або до чого дотягнуться. Наприклад – до приміщення ДАІ Печерського району Києва, в якому після ліквідації Державтоінспекції на певний час “оселилося” Державне підприємство МВС “Інформ-Ресурси”.

Ще не так давно цей бюрократичний монстр з системи Міністерства внутрішніх справ ледь не монопольно опікувався адмініструванням реєстрів відомства, видачею довідок про несудимість, документів, необхідних при отриманні дозволів на зброю тощо. “Інформ-Ресурси” тримали філії у кожному регіоні держави, великий автопарк та найголовніше – чимало об’єктів нерухомості.

Держпідприємство звітувало про отримання виручки на загальну суму близько 60 млн. грн., але наприкінці 2018 – початку 2019 років стається диво. “Інформ-Ресурси” опиняются на межі банкротства, а численні об’єкти їх власності – в податковій заставі. Втім, таке обмеження не зупинило ідеологів та авторів реалізації скандальної оборутки, внаслідок якої держава втратила коштовну нерухомість в самісінькому центрі Києва.

Частина перша. Як за допомогою фальшивок продали будівлі і хто відправив ці фальшивки

Як з’ясував Dетектив-Info погодження на продаж комплексу цих будівель, що розміщені на Військовому проїзді в Печерському районі столиці, 30 травня 2018 року видавав Фонд державного майна України. Оцінили нерухомість у майже 19 млн. грн. та реалізували на повторному аукціоні через столичну “Універсальну товарно-сировинну біржу”. Остання виявилася втаємниченою структурою: наразі її телефони мовчать, електронна пошта відключена, а потрапити в їх офіс – неможливо. Втім, два роки тому це не завадило біржі долучитися до історії відчудження майна, яке де-юре перебувало в податковій заставі.

Наразі всі учасники тих подій визнають – злочинна схема була реалізована шляхом махінацій та підробки документів. Викристовуючи фальшивки податкову заставу скасували, а майно “Інформ-ресурсів” – пустили з молотка.

“Зелене світло” цьому процесу увімкнули в Фонді Державного майна України. Тут Dетектив-Info повідомили, що дійсно 30 травня 18 року погодили продаж коштовних державних будівель у Печерському районі “за поданням Міністерства внутрішніх справ, як суб’єкта управління ДП МВС “Інформ-Ресурси”.

У перекладі з “бюрократичної” на зрозумілу мову це означає, що саме документ з надр МВС (плюс всі додатки до нього) виявилися ключовими у подальшій оборудці.

Відповідне подання скерував до ФДМУ колишній заступник міністра, а нині – державний секретар МВС Олексій Тахтай ще у березні 2018 року. У суповідних документах – оцінка майна “Інформ-Ресурсів”, акти, схеми, а найголовніше – лист від ГУ ДФС у місті Києві.

У ньому зазначено, що фіскали “надають згоду на продаж держнерухомості за адресою Київ, Військовий проїзд, 8″, яка знаходилась у податковій заставі, враховуючи те, що платником податків надано у заставу об’єкт нерухомого майна у Миколаївській області”. А нижче – стоїть підпис заступниці начальника ГУ ДФС у Києві Лесі Брицької.

Втім, цей документ, як власне і підпис Брицької під ним – банальна фальшивка, а насправді ніякої згоди на продаж будівель у ДФС не надавали.

Як з’ясував Dетектив-Info, існує й справжній лист від податківців, в якому ні про яку згоду й слова немає. У фіскальнмоу відомстві повідомили, що про саме існування фальшивки їм стало відомо під час судового розгляду справи постфактум продажу державного майна, що перебувало в заставі.

Тобто, все виглядає так, буцімто колишній заступник міністра, а нині державний секретар МВС Олексій Тахтай підписав подання і подав до фонду – зліплену на коліні підробку. Dетектив-Info протягом тривалого часу намагався зв’язатися з Тахтаєм, однак на наші дзвінки та повідомлення він відповів тим, що… заблокував журналіста Dетектив-Info у месенджері WhatsApp.

Зауважимо, що ймовірна причетність держсекретаря МВС – це тільки частина загального паззлу кримінальної афери. Річ у тім, що задля імітації відсутності проблем зі скандальним майном учасники схеми мали фактично вивести майно по Військовому проїзду, 8 з обтяження.

Для цього було здійснено ще одну підробку – хтось “намалював” судову ухвалу Ленінського райсуду Дніпропетровської області, куди внесли неправдиві відомості про скасування застави. Надалі злочинці занесли вже цю підроблену ухвалу до держреєстратора, а вже вона “освятила” їх план. Відомо, що наразі ця жінка-реєстратор, яка фігурує у декількох кримінальних провадженнях, переховується від органів слідства. Втім, і це ще не все.

Частина друга. Як високопосадовця МВС рятували його підлеглі

Виявилося, що надалі державу у цій історії кинули ще раз – гроші за продаж будівель по Військовому проїзду тупо вкрали! Така оборудка, звісно ж, не могла пройти повз око правоохоронців.

З приводу інциденту поліція зареєструвала одразу два кримінальних провадження, в процесі яких відзначилася хистом до “жонглюванням” матеріалами оригіналів документів, які були використані під час афери. У кого вони перебувають наразі – таємниця. Але за інформацією Dетектив-Info, зацікавленість ними вже виказували в Націонаьному антикорупційному бюро України. Сюди для організації слідства було скеровано третю кримінальну справу за мотивами “ДАІшної афери”. І в НАБУ вже скаржилися на те, що палки в колеса їх роботі намагалися вставити в Міністерстві внутрішніх справ.

З матеріалів судового реєстру випливає – цим, зокрема, відзначилася заступниця директора Департаменту юридичного забезпечення МВС Ольга Губарева. Вона не надала детективам НАБУ на їх офіційний запит необхідну їм інформацію по цій оборудці з продажу будівлі “Інформ-Ресурсів”. Суд першої інстанції визнав її винною у вчиненні адмінправопорушення, однак надалі ця постанова була скасована в апеляції.

Наразі досудове розслідування у НАБУ ще триває. На Сурикова Dетектив-Info повідомили: вивчають причетність до оборудки не тільки керівництва ДП “Інформ-Ресурси”, а й, увага – високопосадовців МВС. Втім, на момент підготовки цього матеріалу будь-кому з них про підозру не повідомлялося. Проте відомо, куди розчинилися гроші, перераховані за незаконний продаж приміщення Печерського ДАІ.

Частина третя. Як вкрали гроші за продане держмайно і кого хочуть зробити цапами-відбувайлами

Отже, з майже 19 млн. грн., отриманих ДП “Інформ-Ресурси” від продажу майна, злочинці поцупили близько 17 мільйонів. Їх “перекачали” на рахунки трьох фірм, що ймовірно існували тільки на папері, після чого – вивели в кеш. Хоча будь-яких послуг, робот чи товарів для ДП “Інформ-Ресурси” вони насправді ніколи не надавали.

З урахуванням цього постає логічне питання: хто ж таки має за це відповісти? У Нацполіції, схоже на те, вже визначилися з відповіддю та знайшли двої винних.

Перший – це колишній директор “Інформ-Ресурсів” Юханнан Бабаєв, який наразі перебуває в розшуку, а восени 2019 року – викладав у соцмережі фотографії з Донецька.

Друга підозрювана – це колишня головна бухгалтерка ДП МВС “Інформ-Ресурси” Ірина Рубан, але і знею не все виглядає гладко. Річ у тім, що адвокат жінки Володимир Чеботарьов наполягає: під час здійснення афери та виведення грошей з рахунків держпідприємства Рубан перебувала на лікарняному та у відпустці.

За словами захисника, у матеріалах справи нема жодного доказу, що його клієнтка вчиняла хоча б якийсь з інкримінованих їй злочинів. Подальшу долю бухгалтерки має вирішити суд – її справу призначено до розгляду на грудень 2020 року.

Частина четверта. Покупець проблемного активу

Як би там не було, але фактом залишається те, що коштовна будівля колишнього ДАІ Печерського району по Військовому проїзду дійсно опинилася в приватних руках. Підприємці, що здійснюють свою діяльність по сусідству, запевнили Dететкив-Info – новим власником приміщень стало створене за 2 місця до реалізації оборудки ТОВ “Персевбуд”, яке купило нерухомість за майже 19 млн. грн. на повторному аукціоні.

З відкритих реєстрів випливає, що ця фірма оформлена на віргінську офшорку “Алесіо Юніверсал С. А.”, якою володіє одесит Юрій Серещенко. Останній – екс-член наглядової ради банку “Хрещатик” та довірена особа екс-власника фінустанови, бізнесмена Василя Хмельницького. А вже Хмельницький – мажоритарний акціонер української будівельної групи UDP, яка зводить квартал елітної столичної нерухомості “Новопечерські липки”, який розташований впритул з проданими будівлями ДП МВС “Інформ-ресурси”.

Згідно однієї з версій, Хмельницький дізнався про те, що став покупцем скандального активу з кримінальним бекграундом постфактум звершення угоди. Наразі будівлі по Військовому проїзду арештовані. А в сухому залишку історії – незаконний продаж держвласності за підробними документами, розчинення у повітрі коштів, двоє підозрюваних та високопосадовець з МВС, що ігнорує питання журналістів.

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"