Медичні маски і дезінфектори для поліцейських за завищеними цінами
03.10.2020
Центр обслуговування підрозділів Нацполіції в межах боротьби з коронавірусом закупив у дружини поліцейського Руслана Хомічука масок та дезінфекторів на 22 мільйони гривень. Раніше Хомічук очолював Донецьке та Чернігівське управління нині ліквідованого Департаменту захисту економіки, який мав репутацію відомства, що «кошмарить» бізнес. В останній своїй декларації Хомічук вказав, що працює заступником начальника управління в Національній поліції, однак якого саме управління, не конкретизував.
Водночас, як з’ясувало «Слідство.Інфо», дружина Хомічука часто продавала «антикоронавірусні» товари дорожче, ніж вони коштують в онлайн-магазинах. Загалом, за нашими підрахунками, переплата на цих закупівлях могла сягнути майже п’яти мільйонів гривень. Хоч сама підприємиця запевняє, що отримувала замовлення від поліцейських, бо пропонувала найкращу ціну.
Плідна співпраця
Із грудня 2019 року дружині поліцейського Євгенії Хомічук офіційно належить компанія «Голден Груп». Про неї згадав у своїй декларації і сам співробітник поліції. Фірма існує менше двох років і зареєстрована в Чернігові.
Ми виявили, що із червня поточного року ця фірма продала Центру обслуговування підрозділів Нацполіції масок, респіраторів та дезінфекторів на суму 20,7 мільйона гривень. Також безпосередньо в Євгенії Хомічук як фізичної особи-підприємця поліцейські купили масок та дезінфекторів на 1,5 мільйона гривень. Як свідчить аналітична система BiProzorro, 95% коштів, які Хомічук заробила на держзакупівлях, дісталось їй від поліції.
Це стало можливим зокрема й тому, що після оголошення карантину парламент ухвалив рішення про спрощення закупівель для боротьби із COVID-19: замовникам дозволили укладати контракти з постачальниками напряму, без конкурсу. Нібито для того, щоб оперативно закуповувати життєво необхідні товари для боротьби з пандемією.
Саме в такий спосіб Нацполіція співпрацювала із Євгенією Хомічук. Хоча сама дружина поліцейського переконує, що був внутрішній відбір, на якому вона запропонувала найбільш вигідну з-поміж інших ціну.
«В Центру обслуговування підрозділів Нацполу є служба забезпечення, яка надсилає запити до організацій, які в Prozorro зареєстровані як ті, що займаються цією продукцією. Всі організації надсилають свої комерційні пропозиції до Центру обслуговування і вони вибирають найкращу ціну. Запрошують. Надсилаємо ми кожного разу зразки до Центру обслуговування підрозділів. Вони роздивляються їх і вже після того, як буде погоджений зразок та ціна, укладається договір», — зауважує Євгенія Хомічук «Слідству.Інфо».
«Найкраща» ціна
Ми порівняли ціни, які пропонувала поліції Євгенія Хомічук із цінами на аналогічні товари в онлайн-магазинах. Як правило, ціна закупівлі вища. В одному випадку — навіть більш ніж утричі.
Так, наприкінці червня поліція закупила у дружини свого співробітника 100 тисяч українських півмасок TFM середнього класу захисту FFP2 без клапана. Судячи з офіційного сайту компанії, таким характеристикам відповідає лише один тип півмасок — TFM 220.
Загалом вони обійшлися правоохоронцям у 2,45 мільйона гривень: по 24,5 гривень за одиницю. На онлайн-платформі з продажу товарів ми натрапили на оголошення, в якому півмаски TFM 220 пропонують по 7 гривень за одиницю. Це якщо купувати оптом — від 1 тисячі штук. Відтак, поліція могла переплатити за ці півмаски більш ніж утричі або на 1,75 мільйона гривень у грошовому еквіваленті.
У серпні Євгенія Хомічук продала поліцейським 200 тисяч одиниць того ж виробника, що й раніше, проте дещо іншої конфігурації: півмаски фільтрувальні TFM 221 з клапаном. Згідно з договором, вони коштують майже 5,2 мільйона гривень, або 25,9 гривень за одиницю.
Утім, на сайтах онлайн-магазинів ми помітили, що такі ж півмаски при купівлі оптом від 1 тисячі штук пропонують по 15 гривень. Також є пропозиції і по 15,5, і по 17 гривень. Якщо брати за основу навіть останню ціну, то переплата в цьому випадку, ймовірно, складає близько третини, або майже 1,8 мільйона гривень.
Також у серпні-вересні поліцейські закупили в дружини свого співробітника 224 тисячі дезінфекторів українського виробництва АНD 2000 express об’ємом 50 мілілітрів, загалом на суму майже 5,6 мільйона гривень. У договорі вказано ціну 24,9 гривень за одну пляшечку цього розчину. Водночас, в інтернеті ми знайшли щонайменше три різні сайти, де такі ж дезінфектори пропонують по 20 гривень за одиницю. Відтак, імовірна переплата тут складає близько 20% або понад 1 мільйон гривень.
Ще поліцейські купували в Хомічук дезінфікуючий засіб «Бланідас 300» — таблетки із вмістом хлору — по 305 гривень за пачку, хоча ми виявили такий же засіб за ціною 205 та 210 гривень. Відтак, заплативши майже 316 тисяч гривень за ці таблетки, поліція могла переплатити близько сотні тисяч.
Чи є тут конфлікт інтересів?
Формально в тому, що дружина чинного співробітника поліції продає товари тій же поліції, конфлікту інтересів немає. Адже Руслан Хомічук не є працівником саме Центру обслуговування підрозділів, а працює в структурі Нацполу загалом. Про це в коментарі «Слідству.Інфо» зауважує заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.
«Формально тут немає ознак конфлікту інтересів — у випадку, якщо її чоловік не має повноважень впливати на роботу тендерного комітету», — каже вона.
Це добре розуміє і Євгенія Хомічук. «Не може бути конфлікту інтересів в особи, яка в цьому підрозділі не працює», — зауважила дружина поліцейського.
Утім, за словами експертки ЦПК, навіть не маючи формальних повноважень, Руслан Хомічук має зв’язки та ресурси, завдяки яким може впливати і домовлятися про контракти.
«В умовах нашої країни ймовірність впливу такого чоловіка на тендерні успіхи компанії його дружини дуже висока. Тому така обставина, безумовно, має бути предметом вивчення правоохоронних органів», — резюмує Олена Щербан.
Отримати коментар у Руслана Хомічука ми не змогли. В розмові з його дружиною ми попросили передати йому наші контакти для розмови на цю тему. Утім, співробітник поліції на зв’язок із нами не вийшов.
ЦПК: про масштабну корупцію на боротьбі з COVID-19
Також Олена Щербан зауважує, що неодноразово помічала зловживання під час «антикоронавірусних» закупівель в системі МВС.
«Ми у ЦПК з початку карантину аналізуємо закупівлі, пов’язані із протидією COVID-19. І спостерігаємо численні зловживання — особливо в системі МВС. Це приклади закупівель за завищеними цінами у пов’язаних компаній, або із самим МВС, або з його працівниками», — каже вона «Слідству.Інфо».
Також, за словами Щербан, існують приклади, коли Міністерство охорони здоров’я закуповує товари у тих же компаній, що й МВС. «Як дослідили журналісти “Наших грошей”, у міністра Степанова (міністра охорони здоров’я Максима Степанова — Ред.) теж є бізнесові зв’язки із компаніями, так чи інакше пов’язаними із системою МВС», — додає експертка.
«На наш погляд, це все так само як приклад цього тендеру (ідеться про закупівлі Центром обслуговування підрозділів Нацполіції товарів у Євгенії Хомічук — Ред.) — свідчення масштабної корупції, побудованої на боротьбі з COVID-19. На жаль, Верховна Рада тут допомогла, фактично легалізувавши схеми, коли дозволила не проводити тендерів у цій сфері», —резюмує Щербан.
«Антикоронавірусні» закупівлі МВС
Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», структури Міністерства внутрішніх справ станом на середину червня провели публічних закупівель на понад 600 мільйонів гривень у межах протидії коронавірусу. Станом на нині ця сума сягає щонайменше 635 мільйонів гривень. Загалом же державні замовники, як свідчать дані аналітичної системи BiProzorro, здійснили закупівель майже на 7,1 мільярда гривень. 9 відсотків від цієї суми складають закупівлі структур, підпорядкованих МВС.
Майже на 200 мільйонів гривень «антикоронавірусних» закупівель здійснив Центр обслуговування підрозділів Нацполу.
Зокрема, він закуповував костюми біологічного захисту, медичні рукавички, маски, дезінфектори. Головним його постачальником було казенне об’єднання «Форт» Міністерства внутрішніх справ, яке спеціалізується на виробництві вогнепальної зброї.
Посередник «Форт»
Як писав Центр протидії корупції, «Форт» закуповував «антикоронавірусні» товари у Китаю і перепродавав їх поліції. Через це платники податків нібито переплатили 8 мільйонів гривень.
«Адже медичний захист “Форт” купував у британської компанії китайського походження дешевше, а Нацполіції продавав дорожче. Хоча поліція могла купити товар напряму, зекономивши кошти», — зауважили у Центрі протидії корупції та додали, що звернулися до НАБУ із заявою про вчинення злочину.
Також ми розповідали про те, що Центр обслуговування підрозділів Нацполіції в травні поточного року купив у «Форту» 1800 багаторазових масок-респіраторів за ціною 4,7 тисяч гривень за кожну, а також фільтри до них. Це маски високого класу захисту моделі 3М 6800М виробництва компанії «3М».
Такі ж маски, проте на 15% дешевше, дещо раніше у «Форту» купувала Центральна поліклініка Міністерства внутрішніх справ. У МВС пояснили цю різницю підвищенням закупівельної ціни та здорожчанням логістичних послуг.