Машина в брухт, винуватець зник: поліція ”скасувала” виклик на ДТП
06.12.2018
Поліцейські не оформляють ДТП і просять водія скасувати виклик. Фантастика? У жодному разі. Принаймні так стверджує співрозмовник OBOZREVATEL, який розповів про випадок, що трапився з ним під Києвом.
У “Таврію” з держномером АІ 9035 СТ, якою 2 грудня керував Вадим Молочко (в авто також перебувала його дружина), врізався легковик. Невідомий “гонщик” поїхав із місця події, а Молочко подзвонив на 102. “Веселощі” почалися, коли на місце прибули поліцейські.
“Нуль реакції”
За словами Вадима, близько 17:00 він виїхав із с. Старі Петрівці на трасу в напрямку Києва.
“Секунд через шість-сім у нас ззаду в’їхав автомобіль. Мою машину відкинуло на узбіччя, а той автомобіль зупинився метрах у 35-40. Ми з дружиною не одразу змогли вибратися з салону – заклинило двері. Потім, коли вийшли, побачили, що та машина розвернулася і поїхала в бік Києва”, — згадує Вадим.
Поліцейським, які прибули, потерпілий сказав, що не розрізнив номер і марку авто-втікача. Лише запам’ятав, що легковик був синього кольору, можливо, Volkswagen Golf, і що у нього була розбита передня частина.
Вислухавши Молочка, поліцейські сказали, що… “не знають, як допомогти”.
“Я говорю, давайте протокол будемо складати. Ще уточнив, чи допоможе він взагалі? На що поліцейські відповіли, що, може, колись через 5-10 років щось спливе. Далі додали, що оскільки я не запам’ятав марку і номер машини… А далі фраза, яка вбила: “Можеш просто праву руку підняти й опустити” – тобто, тобі нічого не допоможе”, — розповів водій.
За словами Молочка, жодних документів правоохоронці не оформляли. “Взагалі поліцейські ручкою нічого не робили”, — говорить водій. Також копи не запитали у нього ні імені, ні прізвища, ні прав і т.д.
“Деякий час поліцейські стояли в “режимі очікування”. Я думав, що в подібних пригодах правоохоронці повинні проявляти якусь ініціативу, хоча б передати по рації, адже у них були дані про колір авто, що зникло, і про те, що у нього розбита передня частина… Але реакції — нуль. Виходить, хто хоче може протаранити, а поліція нічого робити не буде?” — дивується Молочко.
Фотографувати розбиту машину поліцейські, за його словами, не хотіли. Потім один з правоохоронців все ж зробив знімок передньої частини “Таврії”, яка практично не постраждала. А ось убитий “зад”, зі слів Вадима, чомусь не фотографували.
Далі, за словами водія, копи сіли в свій автомобіль і поїхали.
“Наостанок вони сказали мені: “Наберіть 102 і скажіть, що ви зробили скасування”. Я зрозумів, що це хе*ня повна. Я набрав 102, але скасування не зробив. Замість цього розповів, що ця поліція, яка приїжджала, нічого не робила і попросив викликати новий екіпаж”, — розповів водій.
Однак новий екіпаж на місце так і не приїхав.
“Я передзвонив і запитав, чому так довго не приїжджають – вже півгодини чекаємо з евакуаторником. Мені відповіли: “А, зараз висилаємо”. Чекаю хвилин 10 — передзвонюють і запитують: мовляв, до вас же перший екіпаж приїжджав? Мені здалося, що це прозвучало немов “А навіщо до вас буде їхати другий екіпаж?” Я до того моменту сильно замерз, перебуваючи на вулиці. Кажу: пішли ви, все — скасування!”
Вадим додав, що не сфотографував поліцейських, які до нього приїжджали і не записав їхні дані.
“Включилися” звичайні люди
У пошуках автовтікача Вадим із дружиною вирішили заручитися підтримкою громадськості. Зробили публікацію в соцмережі з коротким описом ДТП і попросили відгукнутися можливих свідків, а також тих, хто знає (або помітить) авто, що підходить під опис. Незабаром їм почали дзвонити люди, які стверджували, що бачили цей автомобіль.
“Говорили, що машина поїхала в напрямку Києва. Одна жінка повідомила, що це сто відсотків “литовець” (авто на “євробляхах”. – Авт.), — розповів Молочко.
Чоловік обурений бездіяльністю силовиків і збирається писати скаргу.
Коментар поліції
У прес-службі ГУНП в Київській області OBOZREVATEL підтвердили факт ДТП й озвучили свою версію того, що сталося.
“Було таке ДТП. На нього виїжджала група реагування патрульної поліції. Вони одразу ж поспілкувалися з водієм. Запитали – що за машина? Водій назвав тільки колір. Далі на місце прибіг його батько, сказав, що швидше потрібно шукати інший автомобіль, і не потрібно складати жодних актів, жодних документів (Молочко стверджує, що це – брехня. — Авт.) На місце була викликана ще одна група працівників поліції. Тому одразу не складали адмінпротокол, тому що хотіли знайти другого учасника ДТП“, — розповіли у відомстві.
У прес-службі відзначили, що поліцейські, проїжджаючи Старі і Нові Петрівці, нібито спілкувалися з громадянами — шукали автомобіль порушника.
“Те, що вони шукали і встановлювали, можна відстежити по камерах відеоспостереження, які є в Старих і Нових Петрівцях. А також безпосередньо у тих людей, яких вони записували. Цих людей також можна знайти”, — відзначили в ГУНП Київської області.
У поліції додали, що у них є встановлені дані водія, який сидів за кермом “Таврії”, а також його батька.
“У нас є ще час. Документи… тобто воно оформлено, в принципі, зареєстровано. І зараз ми, напевно, поїдемо до водія, в автомобіль якого в’їхало інше авто, і складемо адміністративні матеріали, а також вилучимо водійське посвідчення до з’ясування всіх обставин”, — сказали в прес-службі.
Також у відомстві зазначили, що відкриття кримінального провадження поки що не вбачається, важких травм немає.
Що говорить закон?
Про те, як поліція повинна оформляти ДТП, коли один з учасників зник, прописано в Наказі МВС України від 07.11.2015 № 1395.
Так, поліцейський оформляє схему місця ДТП, бере пояснення у потерпілого, свідків (у разі їх наявності). Також правоохоронцем встановлюється наявність коштів зовнішнього відео- і фотоспостереження, після чого повідомляється уповноважена особа підрозділу поліції, відповідальна за розшук зниклого з місця ДТП.
Після цього вживаються всі можливі заходи для встановлення винуватців аварії і обставин її вчинення в найкоротші терміни, але не більше двох місяців.
Адвокат: поліцейські порушили вимоги Наказу
Свою оцінку діям поліцейських дав столичний адвокат Володимир Караваєв.
“У подібних ситуаціях дії поліцейських регламентовані пунктом восьмим розділу вісім наказу 1395. Співробітники поліції явно порушили вимоги Наказу”, — розповів він журналістам OBOZREVATEL.
Адвокат також додав, що поліції необхідно серйозно попрацювати над підвищенням рівня кваліфікації своїх співробітників, які досить часто порушують норми матеріального та процесуального права.
“Завдяки цьому порушники дуже часто уникають відповідальності — за пиятику або ДТП. А це неминуче призведе до знищення принципу невідворотності покарання, який є основоположним для об’єктивної оцінки роботи поліції”, — підсумував Караваєв.