Квартирний бізнес під дахом ГПУ

12.02.2019

Дружина слідчого Генпрокуратури у 2015 році продала квартири Міноборони та МВС. Тепер вони фігурують у кримінальному провадженні про шахрайське заволодіння коштами банку. Справу зареєстрували у грудні минулого року.

Бізнес дружини слідчого від самого початку видавався підозрілим. Все робилося занадто відкрито. Хоча, можливо, так було потрібно.

Нагадаємо, що кількадесят квартир у родини слідчого ГПУ Юрія Кривобока виросли із землі у  Софіївській Борщагівці.

Пояснимо, що батько, мати і дружина співробітника прокуратури приватизували 16,6 гектарів землі державного агрокомбінату «Пуща Водиця». Більшість ділянок викупили у громадян, яким їх виділили безкоштовно. Далі гектари за договорами суперфіцію віддали під забудову ТОВ «Укрпполіскорм». Бенефіціаром останнього була дружина нардепа від Радикальної партії Сергія Скуратовського.

Але будувала фірма «Укрпполіскорм» не на свої гроші, а на позичені у ПАТ «Укрінбанк» 159,5 млн грн.

Йшлося про три дев’ятиповерхові будинки. Всього 553 квартири.

Як повідомляється в ухвалі суду, квартири були в іпотеці, однак банк неодноразово надавав дозвіл «Укрполіскорм» на їх реалізацію, за умови, що отримані кошти підуть погашення заборгованості за кредитом.

Наприклад, у серпні 2015 банк дозволив продати 41 квартиру, вартістю 23,3 млн грн, за умови направлення коштів на погашення заборгованості. Покупцем усіх квартир значилась Тетяна Кривобок – дружина слідчого ГПУ.

В подальшому пані Кривобок стала переможцем тендеру МВС і отримала від міністерства за ці ж квартири 29,14 млн грн.

Загалом же у 2015 дружина слідчого отримала за квартири для силовиків понад 80 млн грн.

За версією слідства, посадові особи ТОВ «Укрполіскорм» шляхом обману та зловживаючи довірою ПАТ «Укрінбанк» реалізували іпотечне майно, тому що кошти на рахунки банку не поступили. Кредитний договір не погашено.

18 січня 2016 банк отримав від «Укрполіскорм» останній платіж по погашенню кредиту в розмірі 500 тис. грн за грудень 2015 року. У березні 2016 банк ліквідувався і виплати взагалі припинилися. Розрахуватися компанія відмовилася, посилаючись на відсутність коштів. Дружина Скуратовського вийшла із засновників «Укрполіскорм» і в червні 2017 фірму оголосили банкрутом.

Правонаступник банку ПАТ «Укр/ін/ком» визнано кредитором компанії «Укрполіскорм» з грошовими вимогами на суму 228,6 млн грн.

У лютому 2018 ПАТ «Укр/ін/ком» подав позов про стягнення боргу до нардепа Скуратовського, оскільки він поручався за кредит.

Куди поділися гроші? Доля зіграла зі слідчим ГПУ злий жарт. Перший раз у 2015, коли запрацював портал публічних фінансів (spending.gov.ua), де відобразилися всі багатомільйонні проплати від Міноборони та МВС, а вдруге у 2016, коли довелося здавати електронну декларацію і звітувати про річний дохід від продажу нерухомості у 154 мн грн.

У найсвіжішій декларації за 2017 рік Кривобок повідомив, що дружина має 79 млн грн, які позичені третім особам. Кому саме невідомо, але це тільки половина від раніше отриманої суми. Куди поділася решта виручки за квартири можна тільки здогадуватися.

Але пікантності бізнесу Скуратовського і родини слідчого Кривобока додає ще одна карна справа.

Кошти на кредитування будівництва фірми Скуратовського в Софївській Борщагівці банк частково в сумі 69 млн грн отримав від Державної іпотечної установи.

Свого часу ця установа профінансувала низку таких кредитів на будівництво, а банки потім ліквідовувалися і гроші не повертали.

У матеріалах суду зафіксовано, що фірма Скуратовського із 69 мільйонів отримала тільки 16, які ще у 2013 видані з каси одній особі в якості безвідсоткової поворотної фінансової допомоги. Повернення не дочекалися, бо фірма збанкрутувала раніше.

Справу за фактом шахрайства і розтрати коштів, ухилення від сплати податків і зловживання повноваженнями  розслідує головне управління фінрозслідувань ДФС під процесуальним керівництвом ГПУ.

Чи не входить процесуальне керівництво Генпрокуратури цією справою у конфлікт із бізнес-інтересом родини одного зі слідчих цієї ж Генпрокуратури? Це питання риторичне.

Ірина Салій

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"