Формене скотство

16.11.2017

Відповідно до інформації, що розміщена на сайті https://prozorro.gov.ua, Національна поліція України витрачає на рік понад 1 мільярд гривень на паливо, автомобілі та формений одяг.

Відповідальні структурні підрозділи МВС України та Національної поліції за закупівлю форменого одягу працюють неефективно, оскільки формений одяг, придбаний протягом 2015-2017 років виявився неякісним.

Створення і робота нової патрульної поліції – однозначний успіх у реформі Міністерства внутрішніх справ України. Але форма, в якій вони ходять, бажає чекати кращого.

Із засобів масової інформації, а також інших офіційних джерел мені стало відомо, що тканина, з якої робиться форма для українських поліцейських, є такою, що не відповідає встановленим вимогам (площина тканини, низька якість та малий вміст хлопку), в результаті поліцейським у зимовий період холодно, а в літній період тканина не дихає і працівники потіють.

Нова форма для українських поліцейських розроблялася з листопада 2014 року у складі трьох талановитих українців.

Всі ми пам’ятаємо, як тяжко створювалася Національна поліція України, коли довіру до громадян требо було завойовувати по крупицях. Нові патрульні поліцейські неодноразово доказували, що реформи пройшли не марно, та вже 30 вересня 2015 року було офіційно продемонстровано нову поліцейську форму, про що Кабінет міністрів України виніс постанову № 823 «Про однострій поліцейських». Цього ж дня на телеканалі ТСН в сюжеті «Нових українських поліцейських одягнуть в американську форму» розповідалось, що форму новій поліції пошили за донорські гроші Сполучених Штатів, яку незабаром представлять в столиці. Вартість цього комплекту коштує 500 дол. США, детальніше тут.

Українській поліції треба бути в чудовій формі – як у прямому, так і в переносному сенсі.

Вимоги до якості форми на той час, поставила колишній заступник Міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе, яка сказала, що слід орієнтуватися на світові бренди, що знамениті на весь світ – американська компанія 5.11 Tactical. Це правильне рішення, тому що «зустрічають по одягу».

А потім Ека Згуладце повідомила, що нова форма буде схожа на форму американських копів, і комплект буде коштувати 700 дол США.

Все добре, але не зовсім: згодом форму почали шити в Україні, використовуючи дешеву українську тканину, яка за своїми показниками не відповідає ДСТУ ГОСТ 21790:2008 та ДСТУ 2535-94 (норми бавовни 50%, поліефір 50%, густина 240 г/м2).

У період 2015-2016 рр. тканина для форми українських поліцейських поставлялася начебто з Голландії, по факту цю тканину виготовлено на текстильних фабриках у Черкаській та Житомирській областях.

Протягом 2017 року тканину почали поставляти з країни Білорусії, проте вказана тканина також не відповідає вказаним вимогам, оскільки вона тонка за площиною. У вказаній країні текстильна (трикотажна) промисловість не дуже розвинута. Існує припущення, що білоруська тканина може бути російського походження.

На початку 2017 року російська компанія Текстайм  мала намір поставити свою тканину для української поліції.

На сайті російської компанії http://www.textime.ru вказано, що виробничо-торгова текстильна група ТЕКСТАЙМ – експерт у галузі сучасних високотехнологічних тканин і матеріалів для створення спецодягу, а також одягу, взуття та спорядження для спорту і відпочинку. У структурі компанії є власне виробництво «Адвентум Технолоджіс», що працює за ліцензіями і в тісній співпраці з провідними світовими компаніями Carrington (Англія) і Concordia (Бельгія).

Отже, російська компанія Текстайм, маючи потужності виробництва тканини для спецодягу та намір поставити тканину в Україну для подальшого пошиття комплекти форми української поліції теоретично могла поставити вказану тканину через країну Білорусію. Вказана схема існує з моменту заборони (з 2014 р.) імпорту товарів з країни-агресора.

Хвиля критики через «неправильно витрачених коштів» пов’язана, гадаю, з тим, що наше суспільство зараз, на жаль, з усіх усюди чекає каверзи, зради. «Все пропало!», «Нас злили!», «Нас зрадили!» – є такі настрої.

У військових і поліцейських багатьох країн красива і зручна форма, яка «доводилася до розуму» під час її експлуатації протягом багатьох років.

Всім відомий той факт, що світовими лідерами з виробництва бавовни і тканин є Китай, Індія і Туреччина, тому весь світ купує якісні дешеві тканини в цих країнах. Український ринок переважно придбає якісну тканину та готову текстильну продукцію в Туреччині.

Службові особи МВС України все знають, а роблять по-своєму.

Так, у репортажу Нового каналу від 28.01.2016 «Чья форма – украинских копов или польских полицаев – круче? – Абзац!» розповідалося, де насправді щиють форму, чому наші копи самі покупають собі форму і чому польська форма, яка є дешевшою, гріє краще. Вартість зимової української форми складає 700 доларів, і вона зовсім не гріє. Коментар з даного приводу надав заступник Голови Національної поліції України – керівник патрульної поліції Фацевич О.Ю., та розповів, що форма, яку носять поліцейські – українського виробництва: “Маємо те, що маємо”.

Щоб виправити ситуацію, Японія подарувала українським поліцейським зимову форму в кількості 10 тис. комплектів.

Поліція мовчить, а правоохоронні органи закривають очі, щоб не розслідувати нижче вказані факти корупції.

ПП “Компанія” Надія” відома в Полтавській області як нафтогазовий трейдер та позиціонує себе як один з найбільших операторів поставок зрідженого газу в Україну. Вказана компанія використовує декілька тіньових схем, пов’язаних з продажем палива, за невжиття заходів документування власник компанії платить місцевим працівникам поліції. Із засобів масової інформації вказана компанія отримала від управлінь поліції охорони 7 мільйонів гривень за пошиття форми без проведення тендеру. Група осіб, використовуючи компанію ПП «Компанія «Надія» (код ЄДРПОУ 22519085), маючи бажання та зв’язки в системі МВС Україні та намір особистого збагачення. Так, кілька регіональних управлінь і відділів Національної поліції України протягом грудня 2016 року – березня 2017 року уклали контракти без тендерів на закупівлю форми й аксесуарів з приватним підприємством “Компанія” Надія “на загальну суму 7,3 мільйона гривень.

Відповідно до закону “Про державні закупівлі”, замовники тендерів мають право закуповувати товари і послуги, очікуваною вартістю до 200 тисяч гривень без конкурсних торгів. Таким правом у повній мірі скористалися управління поліції охорони в Тернопільській області, яке уклало одразу 7 контрактів по 199,9 тисячі гривень кожен на загальну суму 1 мільйон 399 тисяч гривень. І управління поліції охорони в Запорізькій області, яке уклало 6 контрактів по 199,5 тисячі гривень кожен на загальну суму 1 мільйон 197 тисяч гривень.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань компанія ПП «Компанія «Надія» (код ЄДРПОУ 22519085) має близько сімнадцяти видів діяльності. Основний вид діяльності – КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Чинним законодавством передбачено те, що суб’єкт підприємницької діяльності повинен здійснювати господарську діяльність лише за видами КВЕД, які відображені установчих документах.

ПП «Компанія «Надія» не має КВЕД 46.41 «оптова торгівля текстильними товарами», або КВЕД 46.16 «діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом…».

Отже, група осіб, використовуючи компанію ПП «Компанія «Надія» отримала кошти від УПО  Запорізькій, Хмельницької, Дніпропетровської, Черкаської, Полтавської, Тернопільської, Херсонської та Івано-Франківської областях, одразу їх перерахувала на компанії ПРАТ “РАЗНОБИТПРОДУКТ” (код ЄДРПОУ 23494973), ТОВ “ГРАНТЕКС” (код ЄДРПОУ 24264689), ТОВ “ТЕКСТИЛЬ-КОНТАКТ” (код ЄДРПОУ 32043747), ТОВ “ГРАНД ТЕКСТИЛЬ” (код ЄДРПОУ 32913457), які за видами діяльності займаються оптовою торгівлею текстилем та виробляють текстильні продукції.

На сайті http://www.raznobyt.com/page.php?id=54, вказано що Разнобитпродукт імпортує тканину дійсно із голландcких фабрик «TEN CATE» та «Tootal». Проте всім нам відома схема з продажу «податкового приходу» – не все так у дійсності, як на паперах. У дійсності ж ПП «Компанія «Надія» та інші, хто поставляв форму в період 2016-2017 р.р., з метою уникнення від оподаткування, незаконно сформували податок на додану вартість на компанію імпортерів, в саме ПРАТ “РАЗНОБИТПРОДУКТ”, безготівкові кошти виводили через «фіктивні» компанії або через фізичну особу-підприємця, а отриману незаконно готівку використовували для придбання тканини на фабриці у Черкаській області.

Хто лобіює інтереси ПП “КОМПАНІЯ “НАДІЯ” (код ЄДРПОУ 22519085) та хто ж насправді пошив українську форму і від якого заводу поставлялася тканина для української поліції? У результаті моніторингу та аналізу тендерних пропозицій і закупівель встановлено, що Національна поліція України в період 2016-2017 рр. здійснювала закупку форменого одягу на суму понад 200 мільйонів гривень у декількох компаній, а саме: ПрАТ Астра Люкс (код ЄДРПОУ 19255777), ТОВ “УПК “Крок” (код ЄДРПОУ 33309435), “Торнадо” (код ЄДРПОУ 21582561), ТОВ  “ТОРГОВИЙ ДІМ “МІК ТРЕЙД” (код ЄДРПОУ 40262134), ТОВ “Олтекс” (код ЄДРПОУ 30435050), ПАТ “Трикотажна фабрика “Роза” (код ЄДРПОУ 00307313).

Хто винен за придбання неякісного форменого одягу? Відповідь проста: винні посадові особи Національної поліції України, які лобіюють інтереси комерційних компаній за 5-10 % від суми закупівлі.

Також винні такі структури, як Державний науково-дослідний інститут Міністерства внутрішніх справ України (ДНДІ МВС України). Вказаний інститут створений із метою здійснення наукового та науково-технічного забезпечення діяльності системи органів внутрішніх справ України. Основною функцією інституту являється випробування та погодження експертних висновків.

У разі наявності у компанії діючого позитивного експертного висновку ДНДІ МВС на зразок Товару (виданого не раніше вересня місяця 2016 року) щодо відповідності зразку Товару технічним вимогам Документації, компанія надає один зразок Товару з відміткою ДНДІ МВС щодо відповідності зразку Товару технічним вимогам Документації та копію даного експертного висновка ДНДІ МВС (переглянути висновок можна тут).

Відділом розроблення та вдосконалення форми одягу науково-дослідної лабораторії спеціального транспорту та форменого одягу ДНДІ МВС України проводиться науково-технічна експертиза органолептичним методом з використанням засобів вимірювальної техніки. Органолептичний метод — це метод визначення якості продукції безпосередньо за допомогою органів відчуттів людини. Оцінюються як зовнішні характеристики, такі як вигляд, колір, форма, прозорість, запах, так і такі, як смак, м’якість тощо.

Таким чином, указаний інститут, маючи лабораторію, здійснює експертизу за допомогою лінійки та очей без випробування тканини (проб) нормативним документам, як говорять на «глаз».

На відміну від ДНДІ МВС України існують і інші інститути, такі як Київський національний університет технології та дизайну, які проводять протоколи випробування тканини (проб) з метою дослідження властивостей тканини за показниками: сировинний склад, поверхнева густина, розривальне навантаження та видовження під час розривання, повітропроникність, число циклів стирання, зміна лінійних розмірів після мокрих обробок, пілінгуємість, ступінь тривкості пофарбування до дії світла, «поту», органічних розчинників, дистильованої води, сухого тертя на відповідність вимогам ДСТУ ГОСТ 21790:2008(ГОСТ 21790-2005, IDT).

Таким чином ДНДІ МВС України працює, м’яко кажучи, не ефективно, а якщо грубо – то винним за неякісну тканину в формі є ДНДІ МВС України, які погодили завідомо неправдиві відомості в офіційному документів, вказані дії передбаченні ст. 366 КК України (службове підроблення).

Іншими словами, посадові особи ДНДІ МВС України за фіксовану суму погоджують експертні висновки, які потім компанії використовують для участі у тендері.

Головою тендерного комітету Національної поліції України є заступник Голови Національної поліції України полковник поліції Бушуєв Костянтин Володимирович, отже, ця особа несе відповідальність за проведення тендеру в Національної поліції України.

Крім голови тендерного комітету, також відповідальними є інші службові особи та Департаменти, які опікуються цим напрямом роботи. Так, у Національні поліції України поставка продукції здійснюється до Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України», оплату здійснює Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, а Департамент управління майном Національної поліції України є відповідальним за збереження, а також бере участь у реалізації державної політики у сфері регулювання майнових відносин у поліції.

Вказані службові особи НПУ та ДНДІ МВС України зловживають владою або службовим становищем, з корисливих вище мотивів інтересах третіх осіб, які отримують кошти від Національної поліції України, використовують владу та службове становище як інструмент особистої наживи всупереч інтересам служби, що несе шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, вказані дії передбачені ст. 364 КК України.

Працівники поліції, які кожен день носять формений одяг, повинні мати гарну форму, а на сьогоднішній день форма під час носіння має поганий вигляд.

Вона не є практичною, оскільки має малий вміст хлопку та щільність самої тканини.

В результаті працівники поліції в літній період потіють, а в зимовий період замерзають.

Я на власні очі бачив неякісну поліцейську форму та під час спілкування з поліцейськими було з’ясовано, що українська форма дійсно є непрактичною, неякісною та носиться погано.

На підтвердження даного факту, останні надали можливість сфотографувати ділянки своєї форми, де видно, що форма дійсно неякісна.

Співробітники говорили про вказані факти своєму безпосередньому керівництву, проте їх ніхто не слухає. Вони сподіваються на те, що кількість придбаної форми перейде у якість, і вони зможуть носити форму і гордитися цим.

Іноді складається таке враження, що службові особи МВС України та Національної поліції України розпочали боротися з корупцією лише для того, щоб потім монопольно очолити її.

Вказані факти корупції існують майже в усіх державних установах і закладах. У майбутньому ці фактори окремо та в сукупності можуть негативно вплинути на економіку нашої держави під час співпраці з Європейським союзом.

Саме діяльність таких фіктивних підприємств, ппро які йшлося вище, і є одним із основних дестабілізуючих факторів, що роз’їдає економічну безпеку держави та дозволяє корумпованим чиновникам  розтрачати держані кошти, оскільки кошти, задекларовані вказаними товариствами фактично є в «тіні».

З огляду на це, за даними фактами мною було направлено відповідні заяви на адреси Прем’єр-Міністра України, Генерального прокурора України та Міністра внутрішніх справ України, в яких я прошу притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності та вжити заходи реагування щодо недопущення придбання на тендері неякісної форми заборонити ДНДІ МВС України пропускати неякісну форму на тендер.

У разі відсутності можливості знайти та купити якісну форму або тканину для поліції, слід залучити експертів з текстильної промисловості або громадських діячів, які підкажуть, де придбати недорогу та якісну форму. Гарна форма, однозначно, покращить зовнішній вигляд і умови роботи нашої української поліції у майбутньому.

Олексій Святогор

Джерело

 

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"