Екс-керівник Хмельницької СБУ Крайтор буде на свободі

20.12.2018

Подільський суд Києва визначив запобіжний захід колишньому керівнику СБУ в Хмельницькій області Віктору Крайтору. Він отримав особисте зобов’язання та під час слідства перебуватиме на свободі.

Серед обов’язків Крайтора – вчасно з’являтись за викликом слідчого та не залишати місце проживання. При цьому здавати документи для виїзду закордон суд Крайтора не зобов’язав.

Суддя Володимир Гребенюк виніс ухвалу після дослідження трьох томів обґрунтувань та доказів від представників прокуратури.

Суддя Володимир Гребенюк

Аргументи прокурорів

Процесуальне керівництво у справі здійснює група з трьох прокурорів. Два представники військової прокуратури – Руслан Кравченко та Максим Крим, а також представниця Управління спецрозслідувань ГПУ Юлія Малашич. Прокурори просили для Крайтора тримання під вартою.

Пані Малашич розповіла про події та обставини, за яких, на думку слідства, Крайтор віддав наказ стріляти по мирним протестувальникам біля стін Хмельницької СБУ. В результаті кулеметного вогню з приміщення управління загинули двоє людей, ще близько десяти отримали поранення.

Так, за даними слідства, 19 лютого 2014 року в СБУ Хмельницької області о другій годині ночі оголосили підйом та тривогу. Ніби то, через інформацію про можливий штурм приміщення управління. За словами Юлії Малашич, працівники управління отримали вогнепальну зброю для захисту приміщення.

Однак, вночі протестувальників під Хмельницькою СБУ не було. Люди почали збиратись лише об 11 годині ранку біля приміщення РДА.

“Основний мотив збору людей – не допущення підрозділу СБУ спеціального призначення “Альфа” до розгону активістів на Майдані Незалежності в місті Києві”, – зазначила Малашич.

Пізніше мітинг розділився на дві колони. Одна рушила до Хмельницької прокуратури, інша – до СБУ. Серед протестувальників були жінки і діти.

Юлія Малашич наголосила, що група людей, яка пішла до прокуратури, не вчиняла штурму приміщення, бо до людей вийшов керівник прокуратури, який поспілкувався з людьми. Це, на думку прокурора, свідчить про наміри протестувальників, які не мали на меті захоплювати приміщення, так як про це говорять захисники Крайтора.

Мітингувальники спілкувались із працівниками СБУ і доносили інформацію про те, що хочуть, аби керівник СБУ Віктор Крайтор вийшов до людей і заявив, що “Альфу” до Києва відправляти не будуть.

Прокурор наголосила, що люди під стінами СБУ не мали зброї. При цьому вона вказала, що один із протестувальників, під час протесту відірвав ручку від дверей приміщення. Натомість працівники СБУ в цей момент знаходились зі зброєю всередині приміщення.

“З одного боку – ручка від дверей, з іншого боку – пістолети, автомати та кулемети”, – зазначила прокурор.

За її словами, до Крайтора та позиції захисту є багато питань.

“Чи був наказ відкривати вогонь по людям? Якщо Крайтор такий наказ не віддавав, то чи ініціював він службове розслідування відносно працівника, який відкрив вогонь? Чи було викликано працівників поліції для забезпечення громадського порядку? Чи було залучено переговорників для вгамування протестувальників? Чи викликав Крайтор “Швидку” після поранення людей?”, – зазначила Малашич.

За її словами, слідство встановило, що постріли, внаслідок яких загинули люди, здійснювались саме з приміщення управління СБУ. При цьому ніхто, крім працівників СБУ, там не знаходився.

Також, прокурори зазначили, що калібр куль, осердя яких було знайдено в тілах постраждалих, співпадає з калібром тих кулеметів, які були в арсеналі управління.

Аргументи адвокатів

Основна позиція адвокатів Крайтора полягає в том, що він віддавав наказ застосовувати зброю лише  для попередження, а не відкривати вогонь на ураження.

Співробітник, який стріляв з кулемета, Віталій Тарадай, за словами адвоката Лілії Дубко, зараз знаходиться у відрядженні в зоні бойових дій на Сході України.

Прокурори ж у свою чергу наголошують, що Тарадай переховується від слідства, адже йому надходили повістки до слідчого, на які він не реагує.

Лілія Дубко також, як і під час попереднього засідання, говорила про наміри мітингувальників захопити приміщення, в якому знаходився арсенал зброї та документи, що містили військову таємницю.

Основна позиція адвокатів Крайтора полягає в том, що він віддавав наказ застосовувати зброю лише для попередження


Деталі

Адвокатка заявила, що якщо суд арештує Крайтора, то це “можна буде вважати політичним рішенням”.

Крайтору інкримінують відразу три статті кримінального кодексу, серед яких убивство з необережності, необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, що спричинило смерть, а також перевищення влади або службових повноважень.

Як відомо, 19 лютого 2014 року по мітингувальникам під стінами управління СБУ в Хмельницькій області відкрили вогонь. Внаслідок цього загинули 72-річна Людмила Шеремет та Дмитро Пагор.

Відповідальність за дії своїх підлеглих взяв на себе керівник СБУ Віктор Крайтор. До 2016 року справу розслідувала військова прокуратура, яка закрила провадження проти самого Крайтора.

Рідні загиблих почали скаржитись на затягування справи. Тоді її передали у відділ спеціальних розслідувань ГПУ, який знайшов порушення у розслідуванні цієї справи.

У 2017 році прокуратура поновила розслідування проти Крайтора. Нещодавно йому оголосили підозру.

Прокурори Максим Крим та Юлія Малашич сказали журналістам, що ще не знають, чи будуть подавати апеляцію на ухвалу суду. За їх словами, вирішать вони це після того, як отримають повний текст ухвали та дізнаються, чим аргументує своє рішення слідчий суддя.

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"