Членкиня 1-ї дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Світлана Шелест

19.10.2021

8 жовтня Верховний Суд за поданням Вищої ради правосуддя звернувся до Конституційного Суду з проханням перевірити судову реформу на конституційність. Зокрема, автори подання вважають, що перевіряти на доброчесність членів ВРП, які вже проходили кваліфікаційне оцінювання у ВККС суперечить Конституції. Мовляв, не можна двічі перевіряти? Але чи були перевірки ВККС реальними? Яскравий приклад – результат оцінювання однієї членкині ВРП із дуже сумнівним майном і репутацією.

Знайомтеся, членкиня першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя – Світлана Богданівна Шелест.

Шелест почала суддівську кар’єру в 1999 році. 2008-го переведена до Києва: спочатку до Окружного адмінсуду Києва, а в 2010-му – до Київського апеляційного адміністративного суду.

Обрана членом Вищої ради правосуддя на позачерговому з’їзді суддів у грудні 2018 року. Перебувала в переліку заздалегідь узгоджених “переможців”, “таємного” голосування на З’їзді. До того ж журналісти фіксували суддю на таємній зустрічі, яку проводили керівники судів перед виборами членів ВРП. Це означає, що її кандидатура задовольняла як тодішню суддівську верхівку, так і попередню владу.

А ще Шелест входить у пул наближених до голови ОАСКу Павла Вовка. На «плівках НАБУ» з його кабінету її називають «наша Свєта». Ми переконані, що Шелест відіграє важливу роль у контролі Вовка над ВРП.

Під час суддівства Шелест розглядала апеляцію Київської міськради на рішення судді ОАСКу Аблова, яким він фактично зобов’язав «беркут»  розігнати Майдан. Вона відмовила у відкритті апеляційного провадження, чим заблокувала можливість скасування рішення Аблова. Пізніше прокуратура встановить, що цей позов був підготовлений у прокуратурі міста Києва, а підписав його підставний позивач. Усім фігурантам пред’явлено підозри, окрім Аблова, бо рішення Шелест його надійно захищає від криміналу. У зв’язку з цим громадські організації та прокуратура звертались про необхідність перегляду рішення Аблова за нововиявленими обставинами.

До речі, на записах НАБУ з кабінету Павла Вовка є епізод, де Вовк заявляє, що долучився до порятунку Аблова від покарання. Цілком ймовірно, що ухвала Шелест теж є наслідком такого впливу.

На посаді членкині ВРП вона була типовою захисницею суддівських кланів і недоброчесних суддів. У першу чергу це стосується Павла Вовка. Вона підтримувала всі рішення ВРП, що заблокували відсторонення Вовка та його поплічників.

Шелест розглядає скаргу на самого Вовка. Із плівок НАБУ відомо, що він організував подачу штучних позовів задля блокування роботи ВККС. Так от, один із таких позовів розглядав сам голова ОАСКу. Сам організував – сам і розглядав. Очевидний конфлікт інтересів і  порушення всіх можливих обов’язків судді. За законом у ВРП було 60 днів на розгляд скарги. Термін давно минув, а ця справа так і не розглянута.

Вона ж врятувала від скарги іншого Вовка – Сергія, суддю Печерського суду м. Києва, який свавільно зобов’язав Генпрокурора вилучити з реєстру досудових розслідувань запис про те, що він є підозрюваним. Верховний Суд чітко сказав, що такі рішення взагалі неможливі, однак Шелест не побачила в діях «печерського» Вовка будь-яких порушень.

Також вона розглядала скарги на суддів ОАСКу Мазур і Скочок, які затягували з розглядом резонансних справ. Звісно, що і тут Шелест не знайшла порушень.

Цікавою була і ситуація з розглядом скарги на суддю Верховного Суду Валентина Сердюка, якого патрульні спіймали п’яним за кермом. До речі, він не лише був п’яним, але і пропонував патрульним гроші. Шелест повернула без розгляду дві скарги на нього за цим фактом і лише після третьої скарги «прозріла». Зрештою Сердюка спершу рекомендували звільнити, а потім відсторонили на 6 місяців. Дуже цікаво, чому членкиня ВРП двічі поспіль не бачила такого грубого порушення раніше та що ж змусило її кардинально змінити точку зору ?

Шелест проявила себе і в  покриванні суддів, які масово відмазують нетверезих водіїв, застосовуючи відому схему затягування. Для прикладу, не побачила порушень у діях волинського судді Ушакова, який у 2019-му притягнув до відповідальності лише чверть водіїв, яких підловили на кермуванні напідпитку. Він очолив журналістський рейтинг серед усіх волинських суддів, які були поблажливими до таких водіїв.

Також вона не побачила жодної проблеми, якщо суддя не виконує судове рішення. Правда, це був особливий суддя – найближчий друг Вовка, суддя ОАСКу, який теж отримав підозру НАБУ Ігор Качур. Уже 2,5 роки тому він фактично викрав чотирирічну дочку в матері та не дає з нею бачитись наодинці. Верховний Суд зобов’язав його це робити щосуботи, однак він ігнорує це рішення.

Членкиня ВРП – активна противниця судової реформи та будь-яких можливостей очистити суддівський корпус. Так, вона була доповідачкою під час підготовки висновку ВРП щодо проєкту Антикорупційної стратегії до 2025 року та виступила з різкою її критикою саме щодо заходів з очищення судової влади.

Шелест не дуже відповідально ставиться до виконання своїх обов’язків. Так, вона «забула» внести в декларацію родинних зв’язків свою сестру Олену Седлер, яка є адвокатом. Показовим був і епізод, коли, замість виконання своїх безпосередніх обов’язків із розгляду дисциплінарних справ, Шелест пішла на якийсь захід саме перед розглядом справи судді-п’яниці Бабенка. Завдяки цьому у ВРП не було кворуму  та справу перенесли на невизначений час. Нагадую, цього суддю дисциплінарна палата рекомендувала звільнити і кожен місяць зволікання зі звільненням коштує платникам податків близько 200 000 грн.

Ми проаналізували всі доступні декларації Світлани Шелест. До ВРП її зарплата не вражала та брала подарунки від матері. Так, 2015-го отримала від матері в подарунок квартиру. Після переходу на роботу до Вищої ради правосуддя вона стала декларувати велетенську за українськими мірками зарплату. До прикладу, за 2019-й їй держава заплатила 2,7 млн грн. У 2020 через ковідні обмеження 5 місяців вона отримувала по 48 000 грн, але загалом за рік заробила 2,14 млн грн.

До 2015 року членкиня ВРП була в шлюбі з Шелестом Володимиром Петровичем. Його доходи не були надто високі. Бізнесу він не мав і з 1998 року працював на держслужбі – у податковій Івано-Франківщини. Однак це йому не завадило купувати дороговартісне майно.

Зокрема, за роки сумісного життя родина змогла обзавестися будинком у селі Петрушки неподалік Києва площею 340 кв. м і 0,15 га землі під ним. Володимир Шелест купив їх за спільні кошти в  листопаді 2011 року. Відповідно до його декларації їхня вартість складає 976 000 грн, що на момент придбання складало понад 120 000 дол. Хоча впевнені, що реальна їхня вартість ще більша, оскільки нерухомість у Петрушках завжди була дорогою. Тоді Світлана Богданівна вже рік як перейшла з ОАСКу в Апеляційний суд, а її чоловік займав посаду першого заступника начальника ДПІ у Дніпровському районі м. Києва.

У липні 2015 році Шелести розлучились та поділили майно. Будинок залишився у власності чоловіка, а він подарував свою частку у квартирі судді.

Про майновий стан Світлани Шелест не писав хіба що лінивий. Згадаймо лише квартиру площею 149 кв. м і паркомісце в ЖК Липська вежа поряд із Кабміном, яка коштує просто шалених грошей. За документами, вартість житла 2,2 млн грн. Проте, за даними журналістів , ринкова ціна таких квартир у цьому будинку значно вища та може сягати мільйона доларів. Тож дуже ймовірно, що йдеться про типове заниження реальної вартості майна.

Доволі типовий і спосіб придбання квартири – це дарунок від матері, який вона зробила у 2015 році.

72-річна Седлер Любомира Василівна не бізнесвумен, а лікар-невролог. Звідки кошти на таку квартиру, яку вона купила у 2013 році?! Під час кваліфікаційного оцінювання Шелест пояснила це так: мама 38 років працювала лікарем (а ми знаємо, які зарплати отримують лікарі), 5 із яких за кордоном доглядала родину пенсіонерів-інвалідів. Чи з такою роботою можна стати доларовим мільйонером? За словами Шелест, їй поталанило вкласти зароблені гроші у квартири, які в подальшому виросли в ціні «майже вдвічі».

Проте і тут не все сходиться. Річ у тому, що такий коштовний подарунок мати зробила не лише судді, але і її сестрі. У 2009 році вона придбала за 1 221 000 грн квартиру та 2 паркомісця в елітному комплексі ЖК “Альпійське містечко, які розташовані в Києві на вул. Протасів Яр.

Загалом із пояснень Шелест випливає, що її мати отримала дохід у розмірі 1,74 млн грн. Водночас, із 2009 по 2013 рік мати судді витратила 3,59 млн грн, що більш ніж удвічі  перевищує доходи, які суддя зазначила у своїх поясненнях.

Дочка членкині ВРП Вікторія Шелест адвокат. Певний час працювала юристкою у ТОВ «ЮФ ай сі еф». Упродовж кількох років була зареєстрована підприємицею та спеціалізувалася на праві. Однак влітку минулого року – припинила. У реєстрі поки немає справ, де вона б представляла чиїсь інтереси.

Попри це у свої молоді роки Вікторія уже стала щасливою власницею дорогого житла. Спершу їй подарували велику двокімнатну квартиру площею 92,8 кв. м у Печерському районі столиці. Це подарунок від батьків, придбаний ще в 2010 році. Нагадаємо, подружжям держслужбовців.

Але ця квартира ніщо порівняно з житлом у найелітнішому ЖК «Новопечерські липки». Так, Вікторія у 2019-му зареєструвала там трикімнатну квартиру площею 124 кв. м разом із паркомісцем, яке коштує, мабуть, як повноцінна київська квартира в менш пафосному районі. За оцінкою сайту фонду держмайна це житло коштує 10,7 млн грн. І ніякої зарплати члена ВРП на таке не вистачило б.

Торік Світлана Шелест придбала новий кросовер – Lexus RX 300 за півтора мільйони гривень. Водночас у дочки Вікторії з 2013 року є популярний у певних колах позашляховик TOYOTA LAND CRUISER 200 білого кольору. Вартість нової такої автівки стартує від 2 мільйонів. У цьому ж випадку, навіть 2013-го року випуску така затягне на 700 тисяч гривень.

Як бачимо питань до дій та майна Шелест є більш ніж достатньо. Однак у 2016 році Світлана Шелест з легкістю пройшла оцінювання. Тоді не було Громадської ради доброчесності і, насправді, ніхто навіть не намагався реально оцінити відповідність її майна доходам. А голова ВККС Козьяков навіть перепитував чи не принижують її питання щодо джерел її статків. Тому це оцінювання було радше імітацією ніж реальною перевіркою. Тепер ж Шелест може перевіряти сер Ентоні Хупер, який вже продемонстрував, що таке справжня перевірка доброчесності. Тому не дивно, що вона разом з другими такими ж членами ВРП відчайдушно протидіють судовій реформі. А тепер до цього підключився і Верховний Суд.

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"