Бізнесмени в мантіях

24.11.2018

Не секрет, що деякі судді служать не Феміді, а золотому тельцю. Але 10 років тому в Донецьку можна було, як то кажуть, взагалі не паритись.

===

Тандем Віктора Татькова та Артура Ємельянова сформувався давно. На початку 2000-х Ємельянов був суддею і замголови Господарського суду Донецької області, а Татьков — головою Донецького апеляційного господарського. У суддів виникли спільні інтереси, в їх дружин з’явився спільний бізнес.

У 2010 році Татьков перебрався в столицю і очолив Вищий господарський суд. Слідом за ним вирушив і Ємельянов, який став головою Господарського суду Києва.

Їх підозрюють у втручанні в систему авторозподілу справ і тиск на суддів для прийняття потрібних рішень. Компанії, які втратили майно і визнані потерпілими, заявили цивільні позови на 535 млн грн. Незадовго до повідомлення про підозру Татьков виїхав за кордон начебто на лікування і з тих пір не повернувся. Його оголосили в розшук. Ємельянов залишався в Україні, але був відсторонений від посади судді ВГСУ. Тільки в липні 2018-го стало відомо про закінчення розслідування. Сьогодні Ємельянов і його захисники читають справу. Ймовірно, суд над Ємельяновим почнеться вже в наступному році.

Але зараз не про це, а про суддівський бізнес. Багатство — не гріх. Але своїми статками оточення Татькова і Ємельянова завдячує… судовим рішенням. Причому деякі з цих рішень особисто ухвалив суддя Ємельянов.

===

2007 рік. На підприємстві ЗАТ Трест «Донбастрансбуд» тривав корпоративний конфлікт. Акціонери по черзі кошмарили один одного через суд.

18 травня 2007 за заявою одного з аціонерів Госпсуд Донецької області заборонив проведення загальних зборів. Однак 1 червня вони все рівно відбулися. Інший акціонер «Трансбудінвестхолдинг» відреагувала зверненням до суду, повідомляючи, що участь у зборах брали представники акціонерів, які станом на цю дату вже померли. На зборах було прийнято рішення про надання органам управління товариства права відчуження майна. За заявою позивача суд арештував майно «Донбастрансбуду» і заборонив його відчуження.

15 вересня 2007 року “Трансбудінвестхолдинг” як акціонер самостійно організувало позачергові загальні збори ЗАТ Трест «Донбастрансбуд», на яких призначило на підприємстві своє керівництво. Всі рішення зборів від 1 червня року Госпосуд Донецької області 18 вересня 2007 р визнав недійсними. Спроби опонентів оскаржити альтернативні збори суд не задовольнив.

А вже 3 березня 2008 року нове керівництво ЗАТ Трест «Донбастрансбуд» передає пансіонат «Акація» площею 3017 кв.м. в оренду ТОВ «Перша академія розвитку» , власницею якої є Світлана Ємельянова, дружина тодішнього замголови Госпсуду Донецької області Артура Ємельянова.

За 2007-2008 роки Ємельянов ухвалив у спорах «Донбастрансбуду» щонайменше 21 судове рішення.

Однак оренда це тільки початок. 7 березня 2008 «Донбастрансбуд» продав пансіонат підприємцю Ягічеву Сергію Олексійовичу. У червні 2008 Ягічев вніс панісонат до статутного капіталу новоствореного ТОВ «Акація-2008».

У серпні 2008 року суд визнав «Акація-2008» власником пансіонату. Але ніякого непорозуміння з Ємельяновими тут не трапилось. Адже згодом у засновниках «Акація-2008» показалася та сама Світлана Ємельянова. А дружина підприємця Ягічева Наталія у травні 2009 року була призначена суддею Господарського суду Донецької області, а ще через рік — суддею Госпсуду Києва, де працює і понині. її чоловік з 2015 року є адвокатом.

Однак роль судді Ягічевої та її чоловіка у справах Ємельянова і Татькова не була епізодичною.

Далі ми уже посилаємось на матеріали кримінального провадження стосовно екс-голови ВГСУ Віктора Татькова.

«… у період вересня 2009 року по 3 грудня 2010 року у місті Донецьку Татьков, діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою … шляхом зловживання довірою … заволодів майновими активами ЗАТ «Зуївський енергомеханічний завод», власником якого станом на 03.12.2010 стало підконтрольне Татькову підприємство – ТОВ «Ексімпром», загальною вартістю понад 40 млн. грн. … співзасновником та директором якого є довірена особа Татькова».

До 2009 року директором і співзасновником «Ексімпром» значився Сергій Ягічев. У 2004-2008 рр. посаду керівника обіймала Наталія Ягічева (у дівоцтві — Суржанська).

Щоправда, згадки про цю фірму, яка тепер фігурує у кримінальній справі, Ви у досьє судді Ягічевої не знайдете.

Копія трудової книжки і анкета, подані до Вищої кваліфкомісії суддів, про це мовчать. Не горять тільки реєстри.

Крім того, за версією слідства, з метою легалізації коштів отриманих злочинним шляхом екс-суддя Татьков залучив свою довірену особу Антона Яїцькова до створення підконтрольного йому підприємства ТОВ «Адволорем». Цій компанії належить нежитловий будинок — виробничий корпус.

15 листопада 2018 року Подільський суд Києва арештував будівлю в якості речового доказу, оскільки слідчі вважають, що її могли набути у власність злочинним шляхом.

Із реєстру судових рішень дізнаємося, що це будинок у Донецькій області, у місті Слов’янську по вул. Краматорська,79 площею  26 735 кв.м.

29 лютого 2008 року місцеве відділеня «Промінвестбанку» відкрило ВАТ «Слов`янський завод високовольтних ізоляторів» кредитну лінію на два роки. В заставу банку підприємство передало згадану будівлю.

3 березня 2009 року банку чомусь відступив право вимоги ТОВ «Адволорем» Яїцькова. Однак завод про такі зміни не повідомили і він звертався до суду про визнання договору відступленя недійсним. Справа в Госпсуді Донецької області потрапила до судді Ємельянова. І той вирішив, що порушення не було. Суд встановив, що в угоді було прописано, що банк може відступити свої права без отримання згоди позичальника.

У листопаді 2010 Госпсуд Донецької області за неповернуті 2 млн грн визнав приміщення власністю компанії «Адволорем».

Аналогічно у реєстрі можна відшукати інші випадки закріплення судами нерухомості за компаніями з орбіти Ємельянова і Татькова.

Йдеться про право власності ПП «Індастрі-2007» на пансіонат «Октябрь» в селі Щурово, купівлю ТОВ «Артонікс» оздоровчого табору «Чайка» в селі Юр’ївка, оренду ділянки для будівництва багатоповерхівок ТОВ «Мультикомплекс» , право спільної власності ТОВ «Східна компанія розвитку» і ТОВ «Федан» на будівлю 8184 кв.м. у м.Донецьк, пр.Ленінський, 4а.

Іноді все виглядало відверто аж до непристойності.

У 2006 році Ємельянов зобовязав Донецьку міськраду в прямому розумінні розчистити місце під рекламу «РК «Горизонт» Ярослави Красильникової, котра відома як цивільна дружина тодішнього голови Донецького апеляційного господарського суду Віктора Татькова.

8 травня 2008 року суддя Ємельянов визнав право оренди землі «Адмінеталонбуд» 0,4 га по вул.Краснодонська і «Интеркоминвест» 0,97 га по вул.Взльотна шляхом підписання прямого договору з Донецькою міськрадою. Йшлося про будівництво офісно-адміністративного центру і офісно-торгівельного центру. А на початку 2009 в засновниках цих компаній вже значилась Красильникова. Щонайменше з 2008 року дружина Ємельянова і Красильникова вже мали спільний бізнес (ТОВ «Ексексво»).

У 2016 році за зверненням Міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський контроль» прокуратура Житомирської області почала розслідування. У заяві депутатів йшлося, що судді, окремі посадові особи інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю, інших контролюючих та правоохоронних органів, зловживаючи службовим становищем, вчиняють неправомірні дії, які фактично носять ознаки рейдерських атак на підприємства України, з метою доведення суб’єктів господарювання до банкрутства, створення умов для незаконного заволодіння майном останніх, захоплення державного майна, тощо.

В ході розслідування встановлено факт незаконного укладення між Святогірською міською радою м.Слов’янська Донецької області та ТОВ «Дрімвуд» договору оренди земельної ділянки 20 га строком на 49 років та 9 місяців для будівництва та експлуатації об’єкту – спортивно-оздоровчого комплексу з фізкультурними майданчиками, зоною відпочинку, пляжною зоною, обладнанням для відпочинку на воді й будинками для відпочинку за адресою: вул.Набережна, м.Святогірськ, Донецька область.

Сьогодні серед бенефіціарних власників ТОВ «Дрімвуд» є Світлана Ємельянова і Ярослава Красильникова.

Свого часу договір міськраду змусив укласти суддя Ємельянов, визнавши право фірми «Дрімвуд» на набуття ділянки в оренди.

У рішенні йдеться, що міськрада прийняла рішення про передачу землі в оренду, а потім передумала, посилаючись на зміни до законодавства, що право оренди має набуватися на аукціонах.

Але суддя Ємельянов ухвалив соломонове рішення: якщо заявка на оренду прийшла тільки від однієї фірми, то аукціон не потрібен.

Минуло майже 10 років, будівництво не розпочалося, ділянку занедбали, а місцеве озеро поросло чагарником.

У травні 2018 року, тобто майже через 10 років, суд через несплату оренди зобов‘язав компанію «Дрімвуд» повернути землю місту і стягнув 900 тис. грн боргу.

Також слідчі припускали можливу участь суддів у незаконному заволодінні майном таких підприємств, як ТОВ «Терра», ЗАТ «Консалтинговий завод шампанської пляшки «Крістал», АТВТ «Макіївський універмаг», ЗАТ «Механічний завод «Тор», Готель «Братіслава», ТОВ «Полімер Альянс», Донецький «ЦУМ», Ресторан «Дружба», Готель «Шахтар», ТРЦ «Декор Донбас», ТОВ «Комбікормовий завод «Піаст Ніжин», ТОВ «Восход», ТОВ «Софт Сервіс Холдінг», ПАТ Банк «Контракт» та інших.

В одному з епізодів йшлося, що у 2013-2015 рр. за сприяння суддів господарських судів України, за попередньою змовою із службовими особами Товарної біржі «Євросоюз», ТОВ «Авіс Фінанс», ТОВ «АБВ-Консалтінг» і ТОВ «Фадж» під час розгляду справи про банкрутство ТОВ «Восход» відбулося розкрадання майна підприємства шляхом його продажу підконтрольним компаніям по ціні, що є значно меншою від ринкової. Визнана судом заставна вартість майна ТОВ «Восход» складала 590 млн грн, тоді як відчуження майна ТОВ «Восход» відбулося лише за 149 млн грн.

За версією правоохоронних органів, координацію протиправних дій щодо заволодіння майном підприємств начебто здійснював адвокат Руслан Браславський. Він та його спільники нібито створили і залучили низку компаній: ТОВ «Юридична компанія супроводження Бізнесу», ТОВ «Ювенал Плюс», ТОВ «Вітязь», ТОВ «Юридична фірма «Векта-Консалтінг», ТОВ «Компанія з управлінням активами «Інекс Капітал», ТОВ «Едельвейс Торг», ТОВ «Артонікс», ТОВ «Факторингова компанія «Кванта», ТОВ «Пуща-Парк», ТОВ «Центр Супроводження Бізнесу», ТОВ «Касталія 7», ТОВ «ВС-Системи», ТОВ «Служба охорони ЦСБ», ПП «Індастрі-2007», ТОВ «Атропос Плюс», ТОВ «Денніца», ТОВ «Ексекво», ТОВ «Дрімвуд», ТОВ «РК Горизонт», ТОВ «Преміум Комплекс», ТОВ «Мультикомплекс», ТОВ «Кабо Інтерпарес», ТОВ «Адмінеталонбуд», ТОВ «Акація-2008», ТОВ «Інтеркомінвест», ТОВ «Глорія-2012», ТОВ «Агрофірма «Нива», ТОВ «Перша академія розвитку», ТОВ «Арсбонут», ТОВ «Світленд», ТОВ «Естарс», ТОВ «Астростарз», ТОВ «Бізнес-Саммерс», ТОВ «Науково-Дослідний Центр безпеки Дорожнього руху в Донецької області», ТОВ «Лисичанський млиновий комбінат», ТОВ Торговий Дім «Спрут і К», ТОВ «Івано-Франківська Фармацевтична Компанія», ТОВ «Кепітал Юніверсал Компані», ТОВ «Скай Трейд Груп», ТОВ «Краст Союз», ТОВ «Фадж», ТОВ «Севен Тайм», ТОВ «ОТП Лiзинг», ТБ «Унiверсал плюс», ТОВ «Кепітал Стайл», ТОВ «БД Укрфінанс», ТОВ «Менеджемент-Груп», ТОВ «Євролюкс Трейд», ТдВ «СК «Авангард», ТОВ «КУА Траст Цент», ПАТ «ЗНВ КІФ «Збалансовані Інвестиції», ТОВ «Імбріз», ТОВ «Торгова фірма «Фреш», ТОВ «АБВ-Консалтінг», ТБ «Євросоюз», ТОВ «Авіс Фінанс», а також підприємства-нерезиденти.

У 2016 році співробітники ГПУ та СБУ проводили обшук офісу Руслана Браславського в Києві по вул. Ольгинська, 3. Очікувалося, що за цією адресою також знайдуть документи перелічених компаній. Щоправда, як видно із подальших ухвал суду по цій справі, слідчі промахнулися, тому що виявилося, що офіс цей орендували ще інші адвокати… Після невдалого обшуку справа стихла.

Адвокат Браславський разом із колишньою дружиною Ємельянова значиться співзасновником ТОВ «Касталія 7», а з довіреною особою Татькова адвокатом Яїцьковим — фірми «Артонікс». У 2018 році після того, як було засвічено перелік компаній з орбіти екс-судді Татькова, Браславський вийшов із засновників «Артонікс».

===

У жовтні 2018 адвоката Антона Яїцькова затримали і повідомили про підозру. Прокурор вимагав взяти його під варту з альтернативою застави у 166 млн грн. Суд призначив тільки 4,5 млн грн. У власності підозрюваного виявилось близько 40 обєктів нерухомості, на які суд наклав арешт.

Раніше, в оточення екс-судді Татькова арештували 110 приміщень загальною площею понад 6,5 тис. кв.м. Власниками є 28 фізосіб і дві юридичні особи – ТОВ «Лідер Групп», ТОВ «Ріалдон».

Журналісти програми «Схеми» з’ясували, що Татьков і його цивільна дружина Ярослава Красильникова мали довіреності на користування нерухомістю і банківськими сейфами своїх друзів.

За оцінками слідчих, Красильникова через свої компанії легалізувала понад 80 млн грн.

За інформацією журналістів, на колишню дружину Ємельянова зареєстровано нерухомість в Австрії, Об’єднаних Арабських Еміратах і Туреччині. У 2015 роців в банку Ліхтенштейну було виявлено 5,8 млн євро і 7 млн доларів на рахунку компанії, бенефіціаром якої, за даними правоохоронних органів, була дружина Ємельянова. Але цей епізод можливого незаконного збагачення судді зам’яли, після того, як бенефіціаром панамської компанії-власника рахунку себе назвав вихідець із Донеччини Сергій Дядечко.

Ще 17 жовтня 2016 заступник генпрокурора підписав Ємельянову і Татькову повідомлення про підозру. Однак Татьков випередив слідчих і 5 жовтня 2016 року рейсом № 803 «Київ-Варшава» вилетів до Польщі та залишився жити за кордоном на невизначений термін під приводом лікування. За останніми даними, проживав у Німеччині та Австрії. В Україні його оголосили в розшук.

У квітні 2018-го Печерський суд Києва дав дозвіл на затримання Татькова з метою приводу до зали суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Раніше екс-суддя відмовився від спрощеної процедури екстрадиції і подав запит на отримання притулку в Австрії.

Щодо судді Ємельянова, який залишився в Україні, то його справа рухалася не надто жваво. Протягом 2017 року розслідування 6 разів зупинялося і 6 разів відновлювалося. У Вищому господарському суді Ємельянов ухвалював рішення до середини грудня 2017 року, до запуску нового Верховного суду. Вища рада правосуддя відсторонила його тільки в червні 2018. І аж в кінці липня стало відомо, що ГПУ закінчила слідство і відкрила захисту матеріали для ознайомлення. Відтак уже в 2019 році має початися суд на суддею, який мав би показати всю неприглядність кухні українського правосуддя.

 Ірина Салій

Джерело

 

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"