Альбіна Ковальчук. Суддя Хмельницького окружного адмінсуду
16.11.2018
ВККС нерідко проводить співбесіди із суддями, які мають заможних родичів із надприродним хистом ведення бізнесу.
Знайомтесь, суддя Хмельницького окружного адміністративного суду – Альбіна Миколаївна Ковальчук.
У 2005 році Альбіна Миколаївна почала працювати секретарем приймальної комісії у Господарському суді Хмельницької області. Згодом перейшла на посаду секретаря судового засідання до Хмельницького окружного адмінсуду. У цьому ж відомстві, а саме у 2012 році, Альбіна Миколаївна склала суддівську присягу.
У 2016 році Альбіна Ковальчук ініціювала розлучення зі своїм чоловіком Ковальчуком Андрієм Володимировичем. Востаннє він згадується в уточненій декларації судді за 2016 рік.
Чи це справжнє розлучення, чи популярний спосіб уникнути декларування – нам невідомо. З одного боку, вже з 2016 року суддя не вказує розмір доходів чоловіка, бо він «не надав інформації». З другого боку, розлучення не завадило чоловіку в 2017 році зареєструвати юридичну особу за місцем спільного проживання подружжя.
Щодо суддівської діяльності та бізнесу її колишнього чоловіка, то місцеві видання вказали на ймовірний конфлікт інтересів. Зокрема з реєстру судових рішень відомо, що Альбіна Ковальчук головувала у колегії, яка ухвалила рішення задовольнити адміністративний позов «Торгівельний Центр «Прибузький» до ДАБІ щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок.
На думку авторів публікації, конфлікт інтересів базувався на тому, що засноване Андрієм Ковальчуком ТОВ «БК «Конструкція» є генпідрядником об’єкта будівництва, яке входить у сферу інтересів ТОВ «Торгівельний Центр «Прибузький», а одноосібний засновник «Прибузького» та Ковальчук є бізнес-партнерами через фірму ТОВ «Юрсес».
Чи є цей факт реальним конфліктом інтересів? Альбіна Ковальчук його заперечує, мовляв, договір підряду укладений з іншою юробосою. Однак визнала, що стосувався він одного і того ж об’єкту забудови. До речі, за словами Ковальчук рада суддів теж не побачила конфлікту інтересів.
Під час співбесіди з’ясувалося, що колегія ухвалила рішення в жовтні 2016, тоді як договір підряду укладений у травні 2016 року. Отже, на дату розгляду справи документ був чинним.
Ми проаналізували наявні у публічному доступі декларації судді за 2014, 2015, 2016 та 2017 роки.
За цей період Альбіна Ковальчук декларувала переважно суддівську зарплату. А от доходи її колишнього чоловіка цікавіші. Вони складалися з відчуження рухомого, нерухомого майна, подарунків, призів та виграшів. Дивно, що Андрій Ковальчук декларує лише цей вид доходів.
Станом на 2017 рік суддя володіла двома земельними ділянками у межах Хмельницького району 0,10 га (подарована батьком у 2007 році) та 0,16га (набута безоплатно для особистого селянського господарства у 2006 році). Водночас Андрій Ковальчук володів лише однією ділянкою на 0,04 га.
Також суддя Альбіна Ковальчук декларує будинок на 349,4 кв. м у Хмельницькому. Станом на дату набуття права власності оціночнавартість помешкання становила 1 078 376 грн. Суддя стверджує, що будинок побудований на кошти сім’ї, особливо з допомогою батька Мошковського Миколи Івановича, керівника ПрАТ «Хмельницьке БМУ – 69».
На іншому клаптику землі 0.16 га розміщене ще одне помешкання на 160 кв. м з виходом до водойми.
До речі, ПрАТ «Хмельницьке БМУ – 69» контролюється родиною Мошковських. 40% акцій належать Миколі Мошковському, 16,6% є у дружини Валентини та 16,5% сконцентровано у доньки Оксани Комарницької (сестри Альбіни Ковальчук)
За даними НАБУ, батько судді Микола Мошковський за 5 останніх років офіційно заробив близько 230 000 грн. Таку суму озвучила комісія під час співбесіди. Але відповідно до декларації судді у 2015 році він подарував колишньому чоловікові судді 1 200 00 грн. Звідки ж такі кошти?!
Розбіжність, пояснила Альбіна Ковальчук, покрив дохід від продажу двох квартир її батьками. Але ж були ще придбані батьками автомобілі, про які ми згадаємо трохи пізніше. Зіставити прибутки і видатки комісія змогла з дуже великою натяжкою.
На подаровані ж гроші, каже суддя, її колишній чоловік побудував бізнес. Ми порахували, що в період з 2012 по 2015 роки Андрій Ковальчук отримав сукупний дохід від продажу майна та подарунків 1 596 069 грн. Яким же був дохід від бізнесу – невідомо, бо вже у декларації за 2016 рік суддя не вказує доходів свого чоловіка.
Разом з тим, ми відшукали усі компанії, де Андрій Ковальчук є засновником, та зіставили його внески до статутних фондів. Виявилось, що у свій бізнес він вклав 4 905 940 грн. При цьому, 2 456 000 грн він поклав у компанію ТОВ “ЄВРОЗАЛІЗОБЕТОН” у 2016 році. Де він взяв цю суму – загадка. Ймовірно, іншого рішення, окрім «засекретити» прибутки чоловіка, Альбіна Ковальчук не могла знайти. Бо ж, очевидно, що до походження коштів виникли б питання.
Сестра Альбіни Миколаївни 28-річна Оксана Комарницька внесена у декларацію родинних зв’язків. Там вона вказана як секретар судових засідань та помічник судді.
У 2012 році їй вдалося придбати простору квартиру в новобудові на 102 кв. м у Хмельницькому. І знову ж таки, не без допомоги батьків.
Згідно з декларацією за 2017 рік суддя Ковальчук пересувається батьковим автомобілем Audi Q3 з 2015 року. Вартість авто тягне на офіційний п’ятирічний прибуток Миколи Мошковського. Також на матір Мошковську Валентину з 2017 року зареєстрований транспортний засіб Nissan Qashqai, вартість якого стартує від 300 000 грн.
Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила Альбіні Ковальчук перерву у співбесіді для перевірки додаткових відомостей. Так, звісно, житловий будинок за мільйон гривень побудувався ще до початку її суддівської кар’єри. Разом з тим, на підставі проаналізованих документів можна зробити висновок, що після складання Альбіною Миколаївною суддівської присяги, фінансові справи її родини пішли відчутно вгору.