Експосадовець СБУ Наумов напередодні «великої» війни скупив елітні квартири в Туреччині

14.01.2025

Ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов, який виїхав з України напередодні повномасштабного вторгнення та в Сербії оскаржує вирок у справі щодо відмивання ним грошей, придбав три квартири в елітному ЖК в районі турецького міста Аланія на узбережжі Середземного моря. Загальна офіційна вартість придбаного майна – 17,5 мільйонів гривень. Це з’ясували журналісти «Схем» (Радіо Свобода). У Туреччині мешкає його родина, а сам Андрій Наумов очікує на рішення сербського суду, який має остаточно визначити долю колишнього високопосадовця СБУ – його видворять на 5 років із Сербії чи він може залишатися в країні, де він перебуває із червня 2022 року.

Паралельно діяльність Наумова в Україні розслідує ДБР: за підозрою, зокрема, у незаконному збагаченні, організації підроблення документів під час перетину сербського кордону та шахрайському заволодінні коштів під час перебування на посаді керівника українського держпідприємства. З серпня 2024-го року за запитом Держбюро розслідувань Інтерпол оголосив ексначальника з СБУ у міжнародний розшук. Наумов також був в центрі журналістських розслідувань, повʼязаних із корупцією, контрабандою грошей та інших цінностей за кордон. Окремо «Схеми» розповідали про його елітне родинне майно, яке не відповідало заявленим доходам держслужбовця. Сам Наумов свою провину заперечує і заявляє, що в Україні його «політично переслідують».

У розпорядженні «Схем» є дані з турецького реєстру нерухомості, які свідчать про те, що у 2022 році Андрій Наумов придбав низку квартир у житловому комплексі Konak Seaside Premium в районі Каргиджак муніципалітету Аланія. Це преміальний ЖК у мальовничому районі середземноморського курорту.

Відповідно до оголошень на профільних сайтах нерухомості, квартири площею близько 100 метрів зараз у цьому ЖК продаються за ціною від 340 до 460 тисяч євро.Як свідчать витяги з реєстру, Наумов придбав три житлових приміщення на загальну суму майже 8,5 мільйонів турецьких лір – у перерахунку на українську валюту в 2022 році це було близько 17,5 мільйонів гривень.

Площа найбільших апартаментів – 185 квадратних метрів. Відповідно до документів, сума угоди склала майже 3,5 млн турецьких лір – це більше 7 мільйонів гривень за курсом НБУ початку 2022-го року. Друга квартира – за 3,1 млн лір (6,5 млн грн) – трохи менша, 115 квадратів.Площа найменших апартаментів на третьому поверсі ЖК, якими володіє Андрій Наумов – 70 квадратних метрів. Їхня вартість, відповідно до документів, – 1,8 млн турецьких лір (3,7 млн грн). За даними джерел «Схем», близьких до кола спілкування Андрія Наумова, нерухомістю на турецькому узбережжі користується його сім’я, поки він сам у Сербії очікує на остаточне рішення суду у справі за звинуваченням у відмиванні грошей. Внаслідок суддівського вердикту ексгенерала СБУ можуть видворити з країни – і тоді, не виключено, він може возз’єднатися з родиною у Туреччині. Проте однозначної відповіді на питання, в яку саме країну відправлять Наумова, наразі немає – без рішення суду і подальшого роз’яснення ним та органами МВС процедури видворення.

Видворення – це лише один з варіантів розвитку подій для Наумова, у разі підтвердження вироку суду першої інстанції апеляцією. Суд також може скасувати це рішення або змінити міру покарання.

У Сербії колишній високопосадовець СБУ опинився влітку 2022-го року. Спочатку «Схеми» повідомили, що він виїхав з України за лічені години до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. У червні того ж 2022-го року стало відомо, що його затримали в авто, під час спроби потрапити із Сербії до Північної Македонії. Наумов був у компанії українського підприємця, громадянина Німеччини Олександра Акста. В машині, якою вони їхали, виявили 600 тисяч євро, 125 тисяч доларів та принаймні два цінні смарагди.

У той період у ЗМІ повідомляли, що Наумов нібито мав намір отримати політичний притулок в Росії та стати «учасником псевдосуду над президентом Володимиром Зеленським в РФ».

Зрештою цього не сталося, а у Сербії з листопада 2022-го року розпочався судовий процес над Наумовим. У вересні 2023 року суд у Сербії вперше засудив його до одного року вʼязниці за звинуваченням у відмиванні грошей. Але взимку 2024 року Апеляційний суд скасував вирок першої інстанції і повернув справу для нового розгляду.

У жовтні 2024 року колишнього начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ повторно засудили у Сербії до одного року позбавлення волі, штрафу в розмірі 1 700 євро та 5 років видворення з Сербії (з умовою, що час відбування покарання не буде зарахований до вищезазначеної міри).

Але поки Апеляційний суд не сказав своє остаточне слово – у відповідь на запит журналістів Радіо Свобода там повідомили, що отримали вирок першої інстанції від Вищого суду Ніша, щоб ухвалити рішення про майбутнє Наумова, тільки 25 грудня 2024 року. Коли почнеться розгляд, там не уточнили. Наумовим цікавляться і українські правоохоронці. Проте на прохання про його видачу Сербія восени 2023-го року остаточно відмовила Україні в екстрадиції. Відтоді українські правоохоронці більше не зверталися до сербських колег.

Водночас, Андрій Наумов досі перебуває у міжнародному розшуку Інтерполу, за запитом Державного бюро розслідувань (ДБР). У коментарі Суспільному сам Наумов заявляв, що живе у Сербії, і ДБР знає про його місце перебування.

«Схеми» запитали у Держбюро, чи відомо їм про турецьке майно Наумова, у відповідь там зазначили, що перевіряють дані факти в межах одного з кримінальних проваджень.

Журналісти окремо звернули увагу, що у місті Аланія, у цьому ж комплексі Konak Seaside Premium придбав квартиру і громадянин Німеччини Олександр Акст, разом з яким сербська поліція затримала Наумова. В Україні Акст був засновником кількох фірм, в тому числі поштового оператора «Преміум пакет». Його неодноразово вносили в українські санкційні списки – як зазначав колишній секретар РНБО Олексій Данілов, це була «категорія контрабандистів». Останні санкції РНБО проти Акста ввели у жовтні 2024 року, терміном на 3 роки.

Акст перебував під вартою, але, за даними журналістів, нині на волі.

Самого Наумова в Україні ДБР підозрює у злочинах в Україні за різними статтями.

Зокрема, у привласненні, розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також у зловживанні владою або службовим становищем і в шахрайському заволодінні понад 3,2 млн гривень – під час його перебування на посаді керівника державного підприємства впродовж 2019-2021 років. Як повідомляли «Схеми», до роботи в СБУ Наумов був керівником державного підприємства «Центр організаційного-технічного та інформаційного забезпечення управління зоною відчуження», яке опікується Чорнобильською зоною відчуження. Відповідав за управління господарським комплексом зони відчуження, а також за спілкування з громадськістю щодо радіаційного стану. У ДБР підозрюють Наумова, зокрема, у тому, що він увів в оману держоргани і з корисливих мотивів зміг зберегти високу зарплату держслужбовця у час, коли вже влаштувався в СБУ.

Також за інформацією ДБР, Наумов міг збирати та передавати російським спецслужбам дані, що становлять державну таємницю, зокрема, щодо систем безпеки зони відчуження ЧАЕС. Втім підозри за цим фактом йому оголошено не було.

Андрій Наумов прийшов у СБУ невдовзі після того, як службу очолив Іван Баканов у 2019 році. Згодом очолив напрямок внутрішньої безпеки відомства, в результаті чого Управління ВБ змінило статус на «Головне управління», що дало його керівнику нові повноваження і вплив у службі. Звільнений зі служби наприкінці липня 2021 року.

Експосадовець СБУ був у центрі журналістських розслідувань, повʼязаних із корупцією, контрабандою грошей та інших цінностей за кордон. У жовтні 2020 року журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» виявили нерухоме майно Наумова, яке не відповідало заявленим доходам держслужбовця.

На початку травня 2024 року працівники Держбюро розслідувань повідомили Наумову про нову підозру – у незаконному збагаченні. За даними відомства, йдеться про те, що Наумов став власником елітних авто та готівкових коштів, перебуваючи на керівних посадах в СБУ.

Раніше, коментуючи оголошення підозри, Наумов заявив, що його переслідують на основі «сфабрикованих фактів, давно спростованих західними судами і спецслужбами». Також сторона захисту Наумова намагалась оскаржити у суді частину підозр ДБР, але безуспішно.

У червні 2024 у Держбюро повідомили про чергову підозру Андрію Наумову – вже в організації підроблення офіційних документів. За даними слідства, він нібито зробив це з метою уникнення кримінальної відповідальності в Сербії, щоб виправдати походження грошей, з якими його затримали на кордоні. Ці дані, як повідомили «Схемам» у Державному бюро розслідувань, передали сербським правоохоронцям.

За інформацією ДБР, одне з кримінальних проваджень щодо Наумова вже передали на розгляд до Печерського суду столиці 24 вересня цього року. За яким саме епізодом – у відомстві не уточнили.

«Схеми» звернулися за коментарем до Наумова щодо купівлі нерухомості у Туреччині, походженні коштів на них та його позицію відносно обвинувачень проти нього в Сербії та Україні.

У письмовій відповіді Наумов зазначив:

«У рамках розслідування кримінального провадження у Сербії було зроблено запити серед іншого в Туреччину. Після ретельної перевірки усіх моїх (та моєї сімʼї) транзакцій та походження коштів – порушень законодавства встановлено не було»

Водночас експосадовець не відповів на запитання про вартість турецького майна і джерела походження коштів, за які він його придбав.

На уточнення журналістів, що придбана ним нерухомість дає право на отримання турецького резидентства, Наумов повідомив:

«Резидентом та громадянином жодної іншої країни, крім України, я не є»

Щодо судового процесу у Сербії, Андрій Наумов зазначив, що «сподівається на справедливе рішення». Усі, пов’язані із ним події на території цієї країни, експосадовець назвав «зрежисованими».

«Моє затримання у Сербії відбувалося за участі українських спецслужб, у ході якого мене намагалися притягти за їхніми вигаданими довідками щодо, нібито, моєї участі у тяжких злочинах на території Сербії. Після того, як жодна підозра не знайшла свого підтвердження, сербська сторона почала шукати хоч щось, щоб виправдати моє затримання лише за порушення адміністративного законодавства. Вирок сербського суду зрежисований повністю з України та ґрунтується виключно на сфальсифікованій інформації, отриманій від України», – заявив він. Причинами цього назвав «політичне переслідування в Україні».

Андрій Наумов додав, що вважає рішення сербського суду «незаконним» та, у разі якщо воно буде підтверджене Апеляційним судом, планує звернутися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Щодо свого ймовірного місця перебування, Наумов наголосив: «Судом може бути ухвалене рішення лише щодо заборони перебування на території Сербії, то ж визначитися, куди далі пересуватися – цей обовʼязок покладено виключно на мене».

На уточнення «Схем», яку саме країну він розглядає і чи може це бути Туреччина, Наумов поки не відповів.

Валерія Єгошина

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"