Для зайняття посади прокурора два роки стажу не потрібні, а в прокуратурі будуть прокурори-стажисти
16.03.2023
Президент Володимир Зеленський 13 березня 2023 року підписав закон № 5158 (він же 2203-IX).Зазначений законопроект, ініціаторами якого була група народних депутатів, був зареєстрований у Верховній Раді ще 25 лютого 2021 року, коли Генеральним прокурором була Ірина Венедіктова.
У першому читанні закон був прийнятий ще 15 червня 2021 року, а у другому – 14 квітня 2022 року.
Згідно з текстом закону, спрощуються вимоги до майбутніх прокурорів – 2-х річний стаж професійної діяльності у сфері права для того, щоб зайняти посаду прокурора, тепер буде непотрібен.
Разом з тим, в прокуратурі з’явиться посада прокурора-стажиста окружної прокуратури, на якого будуть поширені гарантії матеріального та соціального забезпечення, передбаченого для прокурорів.
Стати прокурором-стажистом зможе громадянин, який має вищу юридичну освіту та вільно володіє державною мовою.
Втім, обирати прокурорів-стажистів планують на конкурсних засадах.
Прокурору-стажисту окружної прокуратури може бути доручено здійснення процесуального керівництва лише у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини.
Процесуальні рішення прокурора-стажист під час здійснення процесуального керівництва підлягають погодженню із старшім прокурором групи прокурорів, а у визначених законом випадках – з керівником органу прокуратури.
Також, прокурору стажисту заборонено:
здійснювати процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях щодо тяжких та особливо тяжких злочинів
бути старшим прокурором групи прокурорів;
бути залученим до роботи в Офісі Генерального прокурора, обласних та прирівняних до них прокуратурах
По результатах роботи прокурор-стажист може бути призначений на посаду прокурора окружної прокуратури.
Крім того, згідно з підписаним Президентом законом, дисциплінарний орган прокуратури повертає собі стару назву, яка була в нього до 2019 року – Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури (КДКП).
В’ячеслав Хрипун