Конкурс на директора НАБУ: до 5 кандидатів виникає найбільше запитань
17.02.2023
Експерти Transparency International Ukraine проаналізували всю наявну публічну інформацію про учасників конкурсу з відбору нового директора НАБУ та визначили п’ятьох кандидатів, до яких у громадськості найбільше запитань. Про це повідомляє з посиланням сайт ТІ.
Найбільше запитань у експертів – до Михайла Буртового, Олександра Вікула, Віталія Власюка, Семена Кривоноса та Олександра Руденко.Михайло Буртовий – детектив НАБУ. В декларації за 2021 рік він вказав, що зберігає $54,8 тис. готівкою, а його дружина – $50,7 тис. В декларації за 2022 рік ця сума збільшилася десь на $20 тис. Джерело отримання такого прибутку Буртовий не вказав.
Олександр Вікул з Вінницької обласної прокуратури вказав у декларації за 2021 рік, що має на рахунках майже €48 тисяч. Походження цих коштів, за його словами, не пов’язане з роботою в прокуратурі. Іншого джерела доходів не вказано.
Квартира Вікула в реєстрі прав власності оцінена у 39 018 грн, а в декларації за 2021 рік – у 100 000 грн.
Віталій Власюк має, на думку ТІ, пояснити, чи поєднував він роботу на посаді заступника голови КОВА з підприємництвом у ТОВ в сфері права – “ЄПраво”, “Магнум Партнерс”.
У 2017-2020 рр. Власюк був заступником голови Громадської ради АРМА. Головою Агентства тоді був Антон Янчук, якого підозрюють у зловживанні владою та розтраті понад 426 млн грн.
Крім того, Власюк мав непорозуміння з НАЗК. Як адвокат він представляв компанію “Алтаюр”, яка надавала сервери для розміщення інформації з реєстру електронних декларацій. Вартість оренди тоді була вищою за вартість самого орендованого обладнання, тому нині НАБУ розслідує можливу змову екскерівництва НАЗК та компанії “Алтаюр”.
Брат-близнюк кандидата Владислав наразі є радником голови Офісу Президента. Майбутній директор НАБУ буде розслідувати топкорупцію, а серед фігурантів цілком можуть бути і посадовці ОП.
Семен Кривонос, очільник Держінспекції архітектури і містобудування, у 2021 році виграв конкурс на посаду директора Одеського територіального управління НАБУ, проте від посади відмовився та повернувся працювати в митницю.
Він пояснив свою відмову від посади небажанням вступати у полеміку з журналістами “Слідство. Інфо”, які випустили розслідування щодо нього. Так, за версією журналістів, при незначних доходах Кривоносу з дружиною вдалося стати власниками семи з половиною гектарів землі, а також будинку та квартири площею 80 квадратів під Києвом. З моменту розслідування, Кривонос набув у власність ще 10 земельних ділянок.
Олександр Руденко, голова адвокатського об’єднання “РО ЛЕКС”, у своїй декларації зазначає, що з 2002 року у безоплатному користуванні у нього знаходиться квартира, власником якої є ТОВ “Хамстер Клаб”. Поза тим, компанія зареєстрована на рік пізніше, ніж кандидат почав користуватися вказаним житлом, якщо вірити його декларації.
Також Руденко зазначає, що має готівкою $70 тис. доларів та €30 тис. За весь минулий рік ні претендент на посаду Директора НАБУ, ні члени його сім’ї не мали жодних доходів.
Крім цього, Руденко спровокував ДТП (за що отримав штраф у 850 гривень) на автівці, яку не задекларував. Також він не згадав, що був у договірних відносинах про надання правової допомоги з політичними партіями “Третя сила” та “Українці разом” з 2018 по 2020 рік.Нагадаємо, що співбесіди на доброчесність з кандидатами на посаду директора НАБУ відбудуться з 20 по 24 лютого. При спілкуванні з учасниками конкурсу комісія буде розглядати відповідність доходів кандидатів їхнім витратам та майну, спосіб життя учасників конкурсу, рівень їхньої професійної етики, політичну нейтральність та інші можливі порушення доброчесності.