НОВИНИ

22.11.2024

21.11.2024

20.11.2024

19.11.2024

14.11.2024

13.11.2024

12.11.2024

11.11.2024

08.11.2024

07.11.2024

04.11.2024

РУБРИКАТОР

Держава заплатить 42 мільйони за вчинені поліцейськими розбій і пограбування

04.10.2021

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області засудив за розбій, пограбування і перевищення повноважень двох колишніх співробітників поліції (вирок від 15 вересня).

На лаві підсудних опинились Андрій Куцманд — колишній начальник сектору розшуку злочинців і зниклих громадян кримінальної поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровської області, а також старший оперуповноважений Антон Спариш.

У квітні 2016 року до поліції звернулась жителька села Новоолександрівка і повідомила про крадіжку з її домогосподарства  1,4 мільйони доларів, 156 тисяч євро і ювелірних виробів із дорогоцінним камінням на суму менше 200 тисяч доларів.

Гроші і коштовності були заховані у двох пластикових відрах у вигрібній ямі в козлятнику. Їх передала господині на зберігання подруга-підприємиця та знайомий бізнесмен. Вони нібито спочатку зберігали гроші в банках. Однак коли банки стали зачинятись та банкрутіти, то зняли кошти та привезли на зберігання сюди. Підприємиця не боялася так зберігати цінне майно, тому що територію охороняли собаки породи «Тибетський Бульмастиф».

Одного разу в будинку святкували день народження господині. Приїздили гості. Наступного ранку жінка помітила, що чоловік зник і його машина також. Але найголовніше, що яма також спорожніла. Як згодом вона пригадувала, чоловік начебто відповів на перший телефонний дзвінок: вибачився, пояснив, що зробив свій вибір і слухавку більше не брав. Жінка повідомила подрузі, а потім вони звернулися до поліції.

Пошуком злодія зайнялися двоє начальників сектору відділу поліції і двоє оперуповноважених. З’ясувалося, що разом із підозрюваним зник і його брат. Обох чоловіків правоохоронці знайшли на орендованій квартирі у Павлограді. Втікачі встигли витратити лише близько 50 тисяч доларів на купівлю машини, яку оформили на знайомого таксиста, оскільки власна машина одного з них вже значилась у розшуку.

Як згодом пригадували втікачі, поліцейські підстерегли їх у під’їзді будинку, заламали руки і змусили піднятися у квартиру і показати, де гроші і коштовності, пригрозили, що одного з братів почнуть «різати на шматки». Чоловіки показали, що заховали все у крісла. Діставши цінності, один із поліцейських відрахував 50 тисяч доларів і дав затриманим, кажучи, що цього вистачить, аби вони зникли з міста.

За версією обвинувачення, решту грошей поліцейські присвоїли і розпорядилися на власний розсуд.

Після цього правоохоронці ще імітували розслідування. Як стверджувала потерпіла, начальник сектору поліції ще начебто вимагав, щоб вона платила йому за розшук викрадачів, і отримав від неї 35 тисяч гривень.

Через кілька місяців чоловік жінки, на подвір’ї якої сталася крадіжка, подзвонив додому, в усьому зізнався і поцікавився, чи вернули гроші. Дружина та її подруга звернулися із заявою про злочин вже на працівників поліції. Справою займались слідчі прокуруратури Харківської області.

Офіційно розслідувати щось почали у жовтні 2016-го. Підозру поліцейським повідомили тільки 6 квітня 2017 року. Двох працівників поліції взяли під варту, а ще двоє фігурантів, як з’ясувалося, перебувають невідомо де і їх оголосили в розшук.

У 2018 році за крадіжку був засуджений чоловік, який викрав відра з цінностями з сімейного помешкання. Він розповів, що знав, що потерпіла зберігає в його дружини кошти, але скільки, якими купюрами і у якій валюті — ні, бо не бував присутнім разом з ними, а тільки допомагав спускати відра у вигрібну яму в козлятнику. Після дня народження гості роз’їхалися, дружина пішла відпочивати, а йому зателефонував брат та повідомив про свої фінансові проблеми. Після чого він вирішив витягти з козлятника відра і поїхав до брата. Чоловік переконував, що відра вони відкрили вже аж у Павлограді і були ошелешені такою кількістю грошей та й ще й ювелірних виробів. Коштовностей було багато з різними каміннями, це були і обручки, годинники, браслети. Вони купили автомобіль, бо хотіли їхати з міста. Потім брат начебто дізнався, що справи у нього налагодилися і вони вирішили вертатися додому. Однак на них напали озброєні незнайомці і відібрали гроші. Як згодом виявилося, це були працівники поліції.

Цей чоловік отримав 5 років умовно і був звільнений з іспитовим строком. Потерпіла з урахуванням обставин справи не мала до нього претензій і на ув’язненні не наполягала. Вона підтвердила, що обвинувачений відшкодував їй 50 тисяч доларів, продавши придбану раніше машину.

Брата засудженого, якому відводилась роль спільника, до кримінальної відповідальності не притягнули.

15 вересня 2021 року засуджено двох колишніх працівників поліції за розбійний напад і пограбування. У суді вони провину не визнали. Один із них взагалі відмовився давати показання і тільки в останньому слові заявив, що не брав жодної участі в пошуках викрадачів і зниклих цінностей, а телефон, про який йдеться у матеріалах справи, йому не належить. Другий підсудний заперечував затримання чоловіків на квартирі в Павлограді, кажучи, що раніше їх не бачив.

Суд визнав їх провину доведеною на підставі показань потерпілих та свідків, а також за даними телефонних трафіків. Мобільні поліцейських фіксувалися у Павлограді біля тої квартири, в якій стався напад.

Номер мобільного телефона, про який поліцейський говорив, що це не його, через кілька місяців після події злочину зазначався як контактний у договорі купівлі-продажу автомобіля матір’ю правоохоронця.

Суд призначив покарання — 11 і 10 років тюрми з конфіскацією всього майна. До набуття вироком законної сили ці чоловіки не мають ніякого запобіжного заходу. Раніше вони понад два роки утримувалися у СІЗО, після чого суд відпустив їх на цілодобовий домашній арешт, а ще через місяць — на нічний домашній арешт. Суд вважав, що утримання понад 2 роки під вартою — це за межами розумних строків.

У затриманих поліцейських гроші і коштовності не знайшли. Їх місцезнаходження невідоме. Прокурор просив застосувати спецконфіскація до майна, яке родина обвинувачених придбала після події злочину. Але суд відмовив, оскільки родичі підсудних довели, що мали доходи достатні для цих покупок.

Ухвалюючи вирок, суд також задовольнив цивільні позови двох потерпілих на суму більше 42 мільйони гривень, а також визнав вимоги моральної шкоди по 100 тисяч гривень.

42 мільйони гривень і моральна шкода стягуються з державного бюджету України в особі Державної казначейської служби України. Суд вирішив, що, оскільки обвинувачені були посадовцями органу державної влади, до відповідати за заподіяну шкоду має держава.

Про потерпілих підприємців відомо, що вони мають бізнес у сфері кулінарної продукції китайської і японської кухні, а також здачі нерухомості в оренду.

Цікаво, що в липні-серпні цього року Третій апеляційний адмінсуд скасував наказ про звільнення обвинувчених поліцейських зі служби, поновив їх на посадах і присудив 383 тисячі і 320 тисяч гривень. Однак тепер вироком суду чоловікам заборонено обіймати посади в правоохоронних органах протягом 3 років.

Вирок ще не набув чиності і може бути оскаржений в апеляції.

Інші двоє підозрюваних — колишній оперуповноважений Євген Прядко і екснчальник сектору Віталій Лашкун — перебувають у розшуку з квітня 2017-го. Слідство щодо них велося заочно. За інформацією прокуратури, чоловіки переховувалися на тимчасово окупованій території Донбасу.

Обвинувальні акти щодо них розділили і спробували передати до суду.

У підговчому засіданні щодо Прядка Павлоградський суд Дніпропетровської області 9 грудня 2019-го ухвалив зупинити провадження до розшуку обвинуваченого. У рішенні суду наведено показання дружини і дідуся обвинуваченого, які казали, що не знають де він. Розгляд справи так і не відновився.

Обвинувальний акт щодо Лашкуна суд взагалі повернув прокурору. Заочне розслідування проводився, якщо особа оголошена у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, або перебуває на тимчасово окупованій території України чи в районі проведення антитерористичної операції. На думку суду, прокурор не довів, що чоловік переховується та йому відомо про кримінальну справу. Підозрюваний не був оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Справу повернули прокурора і її подальша доля невідома.

Джерело

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"