Замкова виправна колонія №58

05.05.2017

Моніторинговий візит до Замкової ВК №58 (28.04.2017)

Візит відбувся за інформацією про побиття засудженого Ф., що утримувався в камері ПКТ, а також засудженого Г., що утримується в секторі для тримання засуджених до довічного позбавлення волі.

Засуджений Ф. під час зустрічі спростував факт побиття 06.04.17 року іншим засудженим.

З засудженим Г. поспілкуватися не вдалося, оскільки візит було перервано за ініціативою керівництва колонії о 18:00 годині.

Під час візиту було встановлено, що низка засуджених (за даними адміністрації -27 осіб) (засуджені свідчили, що 24.04.17 року оголосили голодування 62 особи, через декілька днів низка засуджених голодування припинили),  з 24.04.17 року оголосили голодування на знак протесту щодо умов утримання, дій (бездіяльності) адміністрації закладу, засуджений Д. з 24.04.17 перебуває на сухому голодуванні. Троє засуджених, що перебували в ДІЗО, ПКТ вчинили акт самоушкодження.

Керівництво установи пояснює факт голодування неправомірними вимогами негативно налаштованих засуджених, а саме вільне пересування по колонії, а також доставка заборонених предметів.

Керівництвом установи штучно була створена надзвичайна подія, а саме засуджений Ф., відомості стосовно побиття якого іншим засудженим стали одним з приводів для візиту влаштував наклеп на представників моніторингової групи.  Дані про побиття Ф. 06.04.17 року під час спілкування на умовах анононімності повідомили засуджений П., а також засуджений А. Проте засуджений Ф. крім того, що спростував факт свого побиття,, а також в присутньості керівництва установи заявив що нібито під час візиту представники моніторингової групи схиляли засудженого Ф. до голодування, що не відповідає дійсності. Саме це неправдиве повідомлення стало приводом для припинення керівництвом установи візиту моніторингової групи. Перепони з боку керівництва колоні створили умови що унеможливили завершення моніторингового візиту, бо була втрачена  можливість опитати всіх засуджених, що перебувають на голодуванні для з’ясування мотивів відмови від їжі,, а також претензій що висувають голодувальники до персоналу закладу.

Були оглянуті камери ДІЗО, ПКТ, камери для утримання засуджених в медичній частині установи, одна камера ДПК.

Поспілкуватися вдалося з 24 засудженими, серед них 6 осіб відбували дисциплінарні покарання в камерах ДІЗО, 6-ма особами, що утримувалися в камерах ПКТ, 8 осіб, що утримувалися в камерах медичної частини, 4 засудженими  що  перехворіли на туберкульоз, що перебували в камері ДПК.

ДІЗО, ПКТ

 Засуджений П., що відбував дисциплінарне стягнення ДІЗО скаржився на необгрунтоване покарання у вигляді 14 діб за відмову вийти на бесіду з представником персоналу. Засуджений П. скарився на дуже малу за габаритами, тісну камеру №30. За словами П. після того, як в камері відкривається спальне ліжко фактично не залишаться місця для маневру і переміщення. Туалет дуже малий за розмірами, а оскільки засуджений П. має зріст близько 1м.95 см і вагу біля 95 кілграм йому важко користуватися малогабаритним туалетом. Оглянувши камеру №30 можна дійти висновку, що камера за розмірами длизько 3 м.кв, при тому дійсно в разі відкритого спального ліжка пересування по камері обмежене.

Засуджений Д. з 24.04.17 року перебуває на сухому голодуванні на знак протесту проти дій адміністрації. Засуджений Д. скаржився на побиття 24.04.17 начальником колоні а також першим заступником. За даним фактом засудженим спрямована заява до правоохоронних органів. Під час візиту в ЗВК-58 в 2014 році засуджений Д. був знайдений в секторі для утримання засуджених до довічного позбавлення волі, притому, що засуджений Д. до певного строку позбавлення волі. Дане порушення було зазначене в звіті моніторингової групи, а також відомості спрямовані в компетентні органи.

Засудженим М. голодує на знак протесту проти ненадання йому медичної допомоги. Засуджений свідчить, що хворіє на гіпатіт С, має погане самопочуття. На знак протесту ковтнув кран для відкриття води. При цьому засуджений замість госпіталізації продовжує утримуватися в камері ДІЗО. Скарги на відірвані ланцюги від ліжка, дошки підлоги в камері, відсутність крану для питної води. Засуджений на знак протесту вчинив акт самоушкодження.

Відвідавши камеру ДІЗО № 2 зафіксували наявність потрощених дошок підлоги, відсутність крану для води і розірвані ланцюги для ліжка.

Засуджений Т. з претензіями на ненадання медичної допомоги. Скаржиться на бруд в камері і холод.

Камера ДІЗО №44 дійсно забруднена, температура повітря на момент візиту була 18 градусів С.

Засуджений В. Камера ДІЗО №25 скаржився на нелюдські умови утримання, дуже тісну камеру. На свої скарги отримує відписки без належного реагування з боку компетентних органів на порушення прав людини. Засуджений В. скаржився що на свято Пасхи його не випустили до тюремного капілана.

Проте адміністрація установи спростовала дану інформацію і наголосила, що тюремний капелан відвідав на свято Пасхи всі камери, де утримуються засуджені без винятку.

Засуджений скаржився, що в посилці йому був надісланий тютюн, який з його слів незаконно вилучили під час прийняття посилки.

Адміністрація установи повідомила, що дійсно був такий факт вилучення тютюну з посилки засудженого В. з тої причини, що тютюн був в нефабричній упаковці.

Засуджений М. скаржився на ненадання медичної допомоги. Під час візиту 05.03.17 року було з’ясовано, що даний засуджений на знак протесту проти бездіяльності адміністраці, а саме ненадання медичної допомоги випив белізну після чого був госпіталізований. Скаржився на тісну камеру і вузький, неогорожений туалет. На знак протесту вчинив акт самоушкодження.

Засуджений П. дисциплінарно покараний на 14 діб ДІЗО за відмову від бесіди. Скаржився на штучно створені дисциплінарні стягнення і відсутність можливості ефективного оскарження порушень прав людини в компетентні органи. Засуджений. камера ПКТ №3 скаржився на забиту каналізацію, тісну камеру. На знак протесту вчинив акт самоушкодження.

Засуджений П. ПКТ камера № 9 скаржився що в каналізації мешкають криси і червяки, тісну камеру. Поганее харчування і неможливість вживати їжу, що надається адміністрацією.

Засудений А. ПКТ камера №26 скаржився на наявність крис і погані санітарні умови.

Камери медичної частини

В медичній частині установи на момент візиту не перебувало жодного засуденого на стаціонарному лікауанні.

Проте в камерах санітарної частини – всього 5 камер, перебували 8 осіб, що з 24.04.17 року відмовляються від прийому їжі.

Засуджені зазначили, що в медичну частину їх помістили поза їх волі. Засуджені свідчили, що в даній установі застосовується практика примусового поміщення в санітарну частину. При цьому засудженого позбавляють можливості мати власті речі. Засуджені скаржилися на відсутність прогулянок, заборону паління, постійний гул в камерах.

Начальник санчастини посилаючись на статтю 116 КВК пояснив що в разі голодування засуджений має перебувати під постійним лікарським наглядом. Хто саме з засуджених має перебувати в медичній частині лікар на власний розсуд приймає рішення. На питання чому не госпіталізовані до санчастини особи, що голодують з 24.04.17, особливо засуджений Д., що перебуває на сухому голодуванні, а також засуджений М., що проковтнув кран для відкривання води, начальник санчастини пояснив, що в санчастині всього 8 місць, а засуджені Д. і М. госпіталізації не потребують.

Фактично не зрозуміло за якими критеріями начальник санчастини приймає рішення кого потрібно госпіталізувати до медичної частини, а кого ні.

Склалося таке враження, що медична частина в установі використовується не для лікування засуджених, а для тиску і залякування.

ДПК

Камері №22 утримувалися 4 особи, що перехворіли на туберкульоз, всі на голодуванні.

Всі засуджені що перебувалти на голодуванні як ті, що знаходилися в  санчастині, а також ДІЗО, ПКТ і ДПК скаржилися що з 24.04.17 року не мають можливості зателефонувати своїм рідним, а особам, що відбувають дисциплінарні стягнення неможливість повідомити адвоката.

Керівництво установи цю інформацію спростовує і стверджує, що телефонні дзвінки надаються всім засудженим без винятку.

Перевірити цю інформацію в журналі телефонних дзвінків не вдалося, як пояснило керівництво установи із-за пізнього часу.

 Камери ДІЗО №№ 2, 6, 25, 41, 30, 44, а також ПКТ №№ 3, 9, 11, 26, 28 мають неогорожений туалет. Туалет не був приватною зоною, відсутня перегородка, що відділяє туалет від умивальника і частини житлової камери. Туалет знаходиться поруч з умивальником.

В своєму звіті до Уряду Укрїни ще за 2012 рік в п.46 КЗК було зазначено,, що неогорожений туалет в камері є порушенням прав людини.

Андрій Діденко

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"