За 10 років кримінального переслідування чоловікові присудили 1,5 млн грн компенсації
15.03.2021
Богунський районний суд Житомира ухвалив стягнути з держави Україна 1,5 мільйони гривень на відшкодування громадянину моральної шкоди. Про це стало відомо з рішення суду від 2 березня.
Чоловіка затримали у лютому 2011 за підозрою, що він у змові зі спільником ухилився від сплати ПДВ на суму 775 тисяч гривень. Через чотири місяці підозрюваний звільнився під заставу.
Прокурор вимагав за ухилення від сплати податків і службове підроблення призначити 3 роки позбавлення волі умовно, звільнивши особу з іспитовим терміном 1 рік і 6 місяців.
У 2016 році Корольовський суду Житомира виніс виправдувальний вирок, який апеляція залишила без змін. Верховний суд ухвалою від 10.07.2018 року скерував справу на новий апеляційний розгляд. У червні 2019 Апеляційний суд Житомирської області вирок першої інстанції залишив без змін.
Прокурор оскаржував рішення до останнього. 26 лютого 2020 Верховний суд залишив виправдувальний вирок без змін, а скаргу прокурора без задоволення.
Виходячи з терміну перебування позивача під слідством, а саме з 2 лютого 2011 року – як дати затримання особи, по 26.02.2020 року – ухвалення остаточного рішення Верховним судом, що становить 108 місяців та 24 дні, розмір моральної шкоди не може бути меншим 6000,00 грн. * 108 міс. + 6000/30 * 24 дні = 652 800 грн.
Суд звертає увагу на непропорційно значний в розрізі завдань кримінального провадження термін перебування особи під слідством, а також термін перебування протягом 4 місяців під вартою, коли до особи необґрунтовано застосовувався найбільш суворий, крайній запобіжний захід.
Погіршення емоційного стану особи, а також самопочуття в умовах обмеження волі не може заперечуватись.
У зв’язку з арештом на банківські рахунки, юридична особа, директором якої є позивач, не могла виконувати свої зобов’язання, що призвело до погіршення ділової репутації як юридичної особи, так і керівника, позбавляло можливості планувати господарську діяльність на майбутнє.
Ознакою суттєвих змін у звичайному способі життя позивача була не лише велика кількість судових засідань, але й інші cуб’єктивні обставини, а саме психоемоційне усвідомлення можливого засудження і відбування покарання.
У підсумку суд погодився стягнути суму компенсації більшу за мінімальну в розмірі 1,5 млн грн.