Патруль вихідного дня і ДНК-реєстр

23.11.2020

Нардепи вигадали ще один спосіб боротьби з пияками за кермом. Поліцейським планують надати право вночі та у вихідні зупиняти водіїв задля профілактики. Ще одним подарунком для правоохоронців може стати реєстр ДНК громадян і людських останків.

Поправка, прийнята з боєм

Уже майже рік на розгляді нардепів із Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності перебуває проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№2695). У ньому йдеться про посилення відповідальності для водіїв напідпитку, які дозволяють собі в такому стані сідати за кермо.

Досить затяжний процес прийняття викликаний двоякою природою документа. З одного боку, він спрямований на боротьбу зі свавіллям п᾽яниць, а з другого — може виявитися корупційною пасткою. Каменем спотикання стала поправка до ст.35 закону «Про Національну поліцію».

Ідея полягає в тому, щоб розширити права поліції для зупинення водія. Такий превентивний механізм нардепи називають «профілактичними заходами», які можуть здійснюватися із 22:00 до 8:00, у вихідні, святкові дні та упродовж наступного дня після них.

Обговорення лише цієї правки зайняло майже дві години. Головним «криголамом» дискусії став нардеп Олександр Куницький. Він вважає, що проект не посилює відповідальності водіїв-пияків, а розширює повноваження поліціантів, тим самим збільшуючи корупційні ризики. «Велика кількість ДТП у нас у країні трапляється не через п᾽яних водіїв, а через відсутність дієвого механізму покарання за корупцію в поліції», — сказав він. До того як отримати мандат, О.Куницький займався викривальними блогами, в яких не раз фіксував на камеру вимагання хабарів та їх отримання.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко зазначив, що в рік вони звільняють близько 1% поліцейських, які порушують закон та перевищують свої повноваження. На його думку, цей показник свідчить про дієву боротьбу із порушеннями закону в системі.

Водночас чиновник зосередив свою увагу на тому, що за минулий рік близько 8000 водіїв повторно сідали за кермо в стані сп᾽яніння, майже 4500 осіб були спіймані втретє. На думку А.Геращенка, такі цифри говорять про те, що водії не бояться покарання. До того ж подібна практика профілактичних зупинок давно впроваджена за кордоном.

Втім, О.Куницький непокоївся через те, що під час профілактичного зупинення працівники НП будуть намагатися виявити інші правопорушення, наприклад вже анекдотичне «А вогнегасник не прострочений?». Таким чином, вважає нардеп, хабарництво на дорогах зросте, а от кількість потерпілих від п᾽яних водії не зменшиться.

Та хоч як затято відстоював права електорату нардеп, його думку проігнорували, а правку підтримали. Закінчив свій виступ О.Куницький словами, що цей проект повертає Україну до часів «даїшників» у кущах.

Втім, проект закону передбачає посилення санкцій як у Кримінальному кодексі, так і Кодексі про адміністративні правопорушення. Подекуди штрафи можуть зрости в 10 разів. Закінчилась палка дискусія 13 голосами «за», тобто рішення прийнято.

Дезоксирибонуклеїновий реєстр

Ідея, яка наприкінці засідання об᾽єднала майже всіх нардепів, — проект «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» (№4265). Подібні моделі функціонують у багатьох країнах. Досвід зарубіжних країн свідчить про те, що найбільша ефективність методу молекулярно-генетичних досліджень забезпечується в поєднанні з веденням автоматизованої бази даних ДНК. Без цієї бази експертиза є лише сліпим інструментом, що дає змогу порівняти між собою ДНК-профілі слідів, залишених на місці події, з даними встановлених осіб, зразки яких було надано для експертизи. Тож, за словами нардепа Олександра Бакумова, геномний реєстр потрібний у першу чергу для встановлення осіб, які скоїли злочини проти життя, здоров᾽я, статевої свободи та статевої недоторканності, розшуку безвісти зниклих осіб та для ідентифікації непізнаваних тіл та останків.

Нардепи згадали і про тривале зберігання останків тіл загиблих під Іловайськом, і про недавню трагедію з курсантами Харківського національного університету Повітряних Сил ім. І.Кожедуба. У цих історіях спільне одне — затяжний та ускладнений процес збору біологічного матеріалу та сама ідентифікація.

В проекті передбачені випадки обов᾽язкової та добровільної реєстрації геномної інформації. До першої категорії потраплять особи, притягнуті до кримінальної відповідальності за вказані злочини, особи, які вчинили суспільно небезпечні діяння і до яких застосовані заходи медичного характеру, засуджені, особи, щодо яких обрано запобіжний захід. Також до реєстру заноситимуть матеріали невпізнаних трупів та безвісти зниклих осіб, а також дані їхніх родичів.

У реєстрі мають бути так звані ризикові категорії — поліцейські та військовослужбовці. За словами О.Бакумова, дискусійним є питання про необхідність унесення до реєстру «строковиків», адже якщо із «контрактниками» питання не виникає, то стосовно перших є сумніви.

Головним держателем цієї бази ДНК буде Міністерство внутрішніх справ, і на запит інших правоохоронних органів, у тому числі Інтерполу, буде видаватися інформація. Вкрасти і використати інформацію із злим наміром буде непросто, адже до реєстру вноситимуть не імена і прізвища, а унікальний зашифрований код.

Деякі нардепи висували ідею щодо передання цього реєстру у відання Міністерства юстиції, мовляв, вони краще вбережуть. Утім, як зазначив парламентар Максим Бужанський, якщо інформацію захочуть вкрасти, то це  зроблять, тому не має значення, з якого відомства будуть красти.

Під питанням залишається внесення до реєстру даних фізичних осіб на добровільній основі, втім, нардепи виріши узгодити це питання до другого читання. Майже одноголосно проект був підтриманий.

Альона КАУФМАН

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"