У когорті силовиків поповнення: Рада підтримала створення Бюро економічної безпеки
03.09.2020
Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон про створення Бюро економічної безпеки — цей новий орган повинен стати єдиним, що займатиметься розслідування економічних злочинів. Податкової міліції більше не буде.
За відповідне рішення проголосували 245 депутатів.
У документі йдеться, що Бюро має протидіяти кримінальним правопорушенням, які негативно впливають на економіку, сприяють її тінізації, витоку капіталу та іншим негативним явищам, які уповільнюють темпи економічного зростання та загрожують національним інтересам у сфері економіки.
Якщо відомство буде створено, воно матиме територіальні підрозділи, його структуру має визначити президент. Призначатиме директора також президент, але з подання конкурсною комісії. Підпорядковуватися Бюро буде Кабміну, а не президенту.
Також законопроект забороняє передавати проведення розслідування іншим органам безпеки, якщо справа є підслідністю Національного антикорупційного бюро або Бюро економічної безпеки.
У пояснювальній записці зазначається, що зараз економічні правопорушення розслідують податкова міліція, а також СБУ і Нацполіція. Автори документа вважають, що податкова міліція погано виконує цю задачу, а для решти відомств це взагалі невластиві функції.
Якщо закон ухвалять в цілому, економічними злочинами займатиметься лише новостворене Бюро, а решта відомств ці функції втратять. Податкову міліцію взагалі розформують.
Обіцянка із запізненням
Одна з передвиборчих обіцянок президента Зеленського полягала у тому, що бізнес не будуть «кошмарити». Для цього його команда після перемоги на виборах планувала створити Службу (або Бюро) фінансових розслідувань, яка б перейняла на себе функцію розслідування економічних злочинів.
Ще в серпні 2019 року тодішній секретар РНБО Олександр Данилюк обіцяв, що законопроект про нове відомство підготують до кінця серпня (вийшло на початку місяця, але вже 2020 року). Тодішній глава податкової Сергій Верланов заявив, що законопроект про Службу фінансових розслідувань буде одним з перших, які проголосує новий парламент. Рахувати кількість законопроектів, що вже пройшли парламент, ми не будемо, але не важко здогадатись, що нинішній документ є далеко не першим.
Данилюк реєстрував законопроект про створення Служби фінансових розслідувань ще за президента Порошенка, коли був міністром фінансів. Але тоді документ відправили на доопрацювання і на тому все закінчилось.
Час покаже, чи зможе вже «Слуга Народу» таки створити нове відомство, яке повинне зменшити тиск на бізнес.