Суддями Верховного Суду стали ще 15 недоброчесних суддів
08.05.2019
Присягу суддів Верховного Суду в числі новопризначених 75 склали ще 15 суддів, які не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики. Указ про їх призначення на посади підписав Президент Петро Порошенко. Таким чином, кількість недоброчесних суддів у Верховному Суді зросла до 44.
Тепер очистити склад Верховного Суду від недоброчесних можливо хіба що шляхом ухвалення спеціального закону, який дозволив би провести повторне оцінювання цих суддів.
— Для того, щоб якісно змінити склад Верховного Суду, необхідно спочатку оновити склад Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів — органів, відповідальних за добір суддів. У ВККС і ВРП мають входити не самі судді, яких ми безуспішно намагається замінити у процесі судової реформи, а ті, кому суспільство довіряє найбільше, — представники громадськості та міжнародні експерти.
Серед тих, хто пройшов у найвищу судову інстанцію країни, — суддя Сергій Могил, племінник народного депутата від «Опоблоку» Сергія Ківалова, відомий тим, що незаконно приватизував і продав службову квартиру у столичній новобудові, і тим, що толерував сумнозвісну «схему Татькова-Ємельянова» — незаконне втручання в автоматизовану систему розподілу справ у суді.
Також до Верховного Суду потрапляє інший родич Ківалова — суддя Максим Тітов, який є сином одного з членів чинного складу ВККС і причетний до засудження автомайданівців та затягування справ Майдану. Окрім цього, за останні два роки суддя Тітов закрив щонайменше 21 справу, де розглядалося питання про покарання нетверезих водіїв.
Проходить у Верховний Суд і вже колишній голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк. На початку 1990-х він працював суддею у Російській Федерації, а під час співбесіди так і не повідомив, коли саме отримав українське громадянство. Ігор Бенедисюк також сприяв уникненню відповідальності «суддями Майдану» та, всупереч закону, отримав від чинного Президента нагородну зброю.
Нагадаємо, цей склад Верховного Суду переглядатиме, зокрема, рішення Вищого антикорупційного суду у касаційній інстанції, буде ухвалювати остаточне рішення в усіх інших справах, а також формуватиме обов’язкову судову практику для інших судів.
Фундація DEJURE вкотре наголошує на необхідності змінити склад ВККС та ВРП та перезапустити процес кваліфікаційного оцінювання суддів. Про це йдеться у нашому Маніфесті, а також у Порядку денному реформи правосуддя, який підтримали 24 провідні громадські організації.
Конкретні кроки, які має зробити наступний голова держави, щоб провалена на сьогодні судова реформа все-таки здійснилася, екcперти Фундації DEJURE описали в матеріалі для «Української правди».