Звинувачений у побитті поліцейського чиновник Верховної Ради заявив, що той вимагав хабара
15.02.2019
Через три тижні Юрій Сорочик виклав свою версію конфлікту.
Керівник секретаріату парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Юрій Сорочик, якого звинуватили у побитті патрульного поліцейського ввечері 26 січня на кільцевій дорозі біля Львова, розповів свою версію конфлікту з поліцейським. За словами Юрія Сорочика, поліцейський пропонував йому «домовитися», а після відмови напав. Про це Юрій Сорочик повідомив у листі, який ввечері 13 лютого надіслав на пошту ZAXID.NET та низки інших видань.
Йдеться про конфлікт між Юрієм Сорочиком та львівськими патрульними, який трапився близько 22:00 26 січня на кільцевій дорозі біля Львова між Рудним та Рясне-Руською. Патрульні зупинили автомобіль BMW X5, за кермом якого була жінка, а на пасажирському сидінні сам Сорочик. Про цю ситуацію тоді першою повідомила львівська журналістка Вікторія Балицька. «За інформацією джерела, пасажир почав агресивно себе вести, ображати патрульних, а згодом вдарив одного із них кулаком в лице. З’ясувалося, що агресивний пасажир Юрій Сорочик є керівником секретаріату комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції. Держслужбовця затримали і завезли у Шевченківський відділ поліції», – написала тоді Вікторія Балицька.
Нагадаємо також, що після цього випадку і один з патрульних, і Юрій Сорочик звернулися до лікарів. Поліцейський мав підозру на черепно-мозкову травму, а чиновник заявив, що це патрульні його побили. За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 345 («Умисне заподіяння працівнику правоохоронних органів легких або середніх тілесних ушкоджень») ККУ.
У своєму листі Юрій Сорочик заявив, що поширена Балицькою інформація є наклепницькою і він уже звернувся до суду з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації. За його словами, за кермом перебувала не його донька Вікторія Сорочик, а його дружина Світлана Сорочик. Як з’ясував ZAXID.NET, 13 лютого у Галицькому районному суді Львова справді зареєстрували позов від Юрія Сорочика до Вікторії Балицької, Управління патрульної поліції Львівської області та ГУ Нацполіції Львівської області. Розглядатиме справу суддя Ірина Волоско.
Юрій Сорочик також стверджує, що поскаржився на патрульних до Державної служби розслідувань (ДБР). Слідчий другого слідчого відділу ДБР у Львові Володимир Базалюк підтвердив ZAXID.NET цю інформацію. «Громадянин Сорочик Юрій 11 лютого заявив про перевищення патрульними поліцейськими своїх службових повноважень щодо нього та про те, що вони неправомірно застосовували щодо нього силу. Ми порушили провадження за ч. 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу. Проводимо перевірку», – сказав Володимир Базалюк.
За версією Юрія Сорочика, патрульні зупинили автомобіль через те, що нібито не були увімкнені фари. Один з них сам натякав на те, що треба «домовився» і після відмови почав зневажливо висловлюватись про нього, а потім напав на нього.
«…Якщо не хочемо домовлятися, то у нас є відеореєстратор і ми складемо протокол про адміністративне правопорушення», – процитував Юрій Сорочик патрульного. Далі він стверджує, що патрульні не попросили у його дружини жодних дружини документів для оформлення адмінпротоколу і він застеріг їх від вчинення неправомірних дій. За словами Юрія Сорочика, патрульний сам відмовився назватись і зневажливо висловлювався в його бік, побачивши його посвідчення працівника апарату Верховної Ради, і прийнявши його за депутата.
«Після короткої дискусії із патрульним поліцейським я, розуміючи, що немає сенсу продовжувати розмову, повернувся у сторону автомобіля. Поліцейський зробив кілька кроків у мою сторону з вимогою зупинитися і попередив, що включає нагрудну камеру. Будучи незадоволеним нашою розмовою, я на камеру сказав, що він брехун. Поліцейський, який зі мною розмовляв, схопив мене за куртку спереду та смикнув на себе […] і покликав свого напарника, який перебував у службовому автомобілі, на допомогу. Поліцейські вдвох почали застосовувати до мене фізичну силу, вимагаючи від мене лягти на землю та завести руки за спину, а згодом повалили на землю, намагаючись заламати мені руки назад, а потім силою провели до свого службового автомобіля», – написав Юрій Сорочик, підкресливши також, що поліцейські не пояснили причин затримання.
Додамо, що 27 січня прес-служба Патрульної поліції Львівщини підтвердила сам факт конфлікту і пообіцяла пізніше повідомити усі деталі. Однак досі прес-служба Патрульної поліції Львівщини не опублікувала ні відео з нагрудних камер поліцейських, посилаючись на таємницю слідства, а щодо стану самих поліцейських речниця Катерина Рибій сказала: «Після конфлікту звернувся за допомогою до медиків один патрульний. Вн досі на лікарняному, все решта – через запит».
Сама Вікторія Балицька у своєму Facebook вже відреагувала на лист Юрія Сорочика, назвавши це лише його «інтерпретацією подій» та зазначила, що мала право публічно розповісти інформацію про конфлікт між чиновником і поліцейськими, яку вона мала. «Чиновники, правоохоронці та ін. мають зрозуміти одну важливу функцію свободи слова – люди, яким вони служать і за чиї податки отримують зарплати, мають право знати, як вони себе ведуть в конфліктних публічних ситуаціях. Мають право знати, хто і як перевищує повноваження, чи то держслужбовець, чи то поліція. Ну, але ок. Тепер в тренді переслідування через суд. Вважаю таке переслідування наступом влади на свободу слова у сфері блогерства та журналістики», – написала 14 лютого Вікторія Балицька.
Речниця ГУ Нацполіції Львівської області Світлана Добровольська повідомила ZAXID.NET, що справу щодо цього конфлікту і надалі розслідують як напад на поліцейського.