Страх і безпорадність. Кого і чому боїться зачіпати НАБУ
28.09.2018
Детективи Антикорупційного бюро до останнього відмовляються відкривати кримінальні справи стосовно топ-чиновників і роблять це лише з примусу суду
«Не можу бути присутнім на засіданні у зв’язку з необхідністю перебувати на робочому місці для виконання невідкладних заходів», – цією фразою з офіційного листа за підписом голови НАБУ Артема Ситника почалося й одразу ж закінчилося засідання парламентського Антикорупційного комітету 19 вересня, який зібрався, аби заслухати звіт глави Бюро про свою роботу.
Депутати хотіли поговорити з ним про кримінальні провадження – і відкриті, і наполегливо ігноровані, а також про хронічні конфлікти й труднощі у взаєминах між НАБУ та САП. Але так і не змогли цього зробити – Ситник відмовляється обговорювати з нардепами підсумки роботи свого відомства вже втретє.
Вже навіть депутати, які підтримують його, подейкують, що з таким підходом він за дві секунди втратить своїх і без того нечисленних прихильників у Верховній Раді.
Поки на користь Ситника працює те, що будь-яку критику на його адресу прихильники глави НАБУ подають як нападки на єдино чесний і принциповий антикорупційний орган в країні. Фактично, проводиться постулат «хто проти Ситника, той за корупцію».
«Продайте душу дияволу – це краще, ніж стояти з плакатами проти Ситника», – заявив нардеп Володимир Парасюк демонстрантам, які чекали главу НАБУ біля будівлі комітетів парламенту.
Але з кожним днем відстоювати цю позицію стає дедалі складніше: дані звітів про виконану роботу говорять не на користь відомства.
За півроку роботи детективів Бюро державі відшкодовано збитків на суму трохи більше 360 млн гривень – ця цифра фігурує в звіті НАБУ за перше півріччя 2018-го.
Водночас, річний бюджет відомства на поточний рік становить 857 млн гривень, а на наступний Ситник просить понад мільярд – так зазначено в бюджетному запиті на 2019-й. Тобто поки фінансові вкладення в цей орган не окупаються.
Безумовно, НАБУ не слід розглядати як госпрозрахункове підприємство. Але чи не забагато буде мільярда гривень за регулярні показові розборки детективів НАБУ зі своїми колегами із САП і ГПУ?
До слова, черговий виток протистояння у вигляді нібито прокладання співробітниками НАБУ якогось кабелю у будівлю САП для прослушки Назара Холодницького, за чутками, й став причиною неявки Ситника на комітет для звіту про виконану роботу.
Хоча, якщо виходити з анонсів, опублікованих на сайті Бюро, такий візит навіть не планувався, на відміну від інших анонсованих зустрічей керівного складу НАБУ.
Наприклад, у березні 2018 року суд зобов’язав НАБУ відновити раніше закрите детективами розслідування про можливу участь секретаря Ради з нацбезпеки і оборони Олександра Турчинова у виведенні великих грошових сум за кордон.
Схожа ситуація повторилася і з розслідуванням можливого недостовірного декларування доходів екс-главою Нацбанку Валерією Гонтаревою. Йшлося про невідповідність зазначених у декларації сум з витратами Гонтаревої на відпочинок на Мальдівах.
Бюро припинило розслідування цього факту, і тільки за рішенням Апеляційного суду Києва знову змушене було відкрити справу.
Один із найсвіжіших прикладів – рішення Солом’янського суду Києва, який 27 серпня зобов’язав НАБУ почати розслідування щодо джерел збагачення народного депутата Антона Геращенка.
Детективи Бюро навідріз відмовлялися перевіряти, звідки нардеп бере гроші на оренду 200-метрової квартири в Києві. Її, нібито, оплачує тесть Геращенка, але з огляду на офіційні доходи депутата і його тестя, ні один, ні другий не в змозі щомісяця платити за квартиру три тисячі доларів.
Рахунок таких прикладів йде на сотні. Виникає питання: а чи вартує цей вельми дорогий орган грошей, які на нього виділяють, якщо детективи НАБУ бояться втручатися у справи топ-чиновників?
Корінь зла
UA1 поспілкувався з політиками із різних таборів, аби з’ясувати, в чому причина такої ситуації – кого і чого боїться Артем Ситник?
«Люди з Бюро та Антикорупційної прокуратури перебувають під величезним тиском системи, яка відшукує, вичікує кожну їхню помилку, слабкість, щоб їх знищити, – пояснює один із активних учасників створення НАБУ нардеп Єгор Соболєв. – Я думаю, що у багатьох з них одна думка – о, господи, ще й з цим ось зв’язуватися, тоді взагалі затопчуть».
Альтернативну думку UA1 висловив екс-заступник генпрокурора Олексій Баганець. Він вважає, що співробітники НАБУ просто непрофесійні і внаслідок цього неефективні. А основне завдання Бюро сьогодні – обслуговувати владу.
«Я чую протягом кількох років, що главі НАБУ заважають ГПУ, потім САП, потім НАЗК, потім заважає відсутність права проводити негласні слідчі дії. Потім каже: у мене немає суддів, дайте мені суд. Я коли все це слухаю, дивуюся, – говорить він. – У нашій державі НАБУ створено не для боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади, а щоб його було використано в потрібний момент нині діючою владою».
Представники БПП, вже не особливо приховують, що хочуть змістити Ситника з його посади, однак висловлюються з обережністю з приводу того, що найбільш гучні справи НАБУ відкриває з примусу суду.
«Дійсно, згідно з нормами чинного Кримінального кодексу, за будь-якою заявою в пресі чи від будь-якої людини має бути відкрито кримінальну справу. Але дехто цим зловживає, – говорить нардеп від БПП Ігор Артюшенко. – Напевно, дійсно детективи бояться і не хочуть братися. Чи є якісь домовленості проти когось, можливо, політичне замовлення, відкривати чи не відкривати справу? Тут треба розглядати кожен конкретний випадок».
Ще один активний учасник створення НАБУ нардеп Віктор Чумак пояснює все просто – детективи не хочуть зв’язуватися зі свідомо програшними справами.
«Вони просто не бачать перспективи справ і відмовляють у порушенні кримінальних проваджень. Але заявники наполегливі й домагаються відкриття таких справ у суді», – говорить він.
В оточенні
Тим часом круг навколо Ситника стискається: його лякають аудитом, відставкою і кримінальною справою за розголошення секретних відомостей. І цю ситуацію, на думку Соболєва, слід враховувати під час оцінки діяльності глави НАБУ.
«Це проблема, коли ти намагаєшся в оточенні злодіїв не красти, та ще й притягати їх до відповідальності», – вважає нардеп.
На уточнююче запитання UA1, чи означає це, що Ситник боїться, Соболєв відповідає, що не все так однозначно. І натякає, що багато фігурантів корупційних скандалів цілком можуть бути вже в розробці, просто про це ще ніхто не знає.
«Я б не хотів оцінювати конкретні рішення конкретного слідчого, детектива чи прокурора, бо щонайменше треба мати стільки ж інформації, як у них. А є таємниця слідства, і її слід дотримуватися», – пояснює нардеп.
Крім того, на його думку, існує ще кілька факторів, які заважають детективам НАБУ ефективно працювати.
«Тисячі людей пишуть про корупцію. А як ти їм можеш допомогти, якщо ти один, судді корумповані, управління державою у руках злодіїв, і у них вся система, а ти один. Це відчуває не один детектив НАБУ і прокурор САП, – каже Соболєв. – Заяв тисячі, а скільки справ я реально можу розслідувати?».
Також, за його словами, чималу роль відіграють можливості запідозрених у корупції чиновників.
«Слід розуміти, що для розслідування топ-корупції потрібен великий професіоналізм – тобі протистоять найдорожчі адвокати, яких корупціонери можуть собі дозволити. А вони можуть дозволити все. Це ще одна причина, з якої виникають проблеми», – вважає нардеп.
А поки депутати міркують, чому НАБУ не в змозі повною мірою виконувати свої обов’язки, Ситник загруз у черговій «розборці» з Холодницьким, який звинуватив колегу у спробі встановити обладнання для прослуховування його кабінету.
«Відсутність професіоналізму і результатів у НАБ України компенсуються Артемом Сергійовичем особистими комплексами, невдоволенням усім і всіма, а також шантажем, провокаціями, залякуваннями, переслідуваннями, зливом інформації у кримінальних провадженнях – ось основні принципи роботи». Заяву з таким формулюванням розповсюдила 19 вересня САП.
У свою чергу, НАБУ не забарилося з відповіддю: «Поширена в ЗМІ інформація про нібито затримання детектива НАБУ не відповідає дійсності: жодного детектива сьогодні не затримували. Це не перша фейкова новина лише за сьогодні про НАБУ, в тому числі поширена з посиланням на джерела у правоохоронних органах. Будьте уважні».
А поки Ситник з Холодницьким за допомогою своїх підлеглих з’ясовують стосунки між собою, суди приймають нові позови про бездіяльність Ситника у розслідуванні кримінальних справ.
Руслан Іванов