Представники суду присяжних за годину роботи в суді отримують близько 200 гривень
13.09.2018
Суд сформував склад присяжних у справі екс-депутата Держдуми Дениса Вороненкова. Із семи запропонованих кандидатур Феміда обрала п’ятьох. Але не в усіх справах в Україні можна залучати таких осіб до винесення вироку.
Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.
Наспраді в Україні є суд присяжних і він виглядає таким чином, що у справі вбивства екс-депутата Держдуми Дениса Вороненкова вирішується доля двох звинувачених – Олександра Лося та Ярослава Тарасенка такими людьми як голова правління ОСББ, тренера з велоспорту, безробітна, учасник організації Червоного хреста та дітей Чорнобиля. Саме такий склад присяжних сьогодні затвердив суд.
«Згідно з законом розгляд справи має здійснюватися у складі двох професійних суддів, трьох основних присяжних і двох запасних», – сказав суддя Віталій Циктич.
Щоб стати присяжним треба занести відповідну заяву до міської чи районної ради. Якщо вам більше 30 років і менше 65 років. Також така людина не повинна бути держслужбовцем чи адвокатом, а також не мати судимостей.
«Такі особи можуть подаватися і їхні кандидатури розглядаються та затверджуються рішенням відповідної місцевої ради. Далі вже по автоматизованій системі обираються люди з цього списку для того, щоб брати участь в тій чи іншій категорії справ», – зазначив юрист Олександр Банчук.
За таким принципом нині відбувається розгляд справи колишніх беркутівців. За годину, кажуть юристи, присяжні отримують приблизно двісті гривень. Вони вирішують не тільки те, чи винен підсудний, а й обирають кару разом із суддями.
«Присяжні виконують ті самі функції, що і суддя в кримінальному процесі», – наголосив адвокат Віталій Титич.
Такий суд можливий лише через клопотання захисту. За звинуваченнями, котрі передбачають довічне ув’язнення, але не в усіх випадках. Наприклад, народна обраниця Надія Савченко на таких «вершителів» розраховувати не може.
«Можливо, якщо були б наслідки через терористичної дії, які б потягли за собою убивство людей. Тоді б ця справа розглядалась і присяжними зовні», – зазначив Банчук.
Фахівці кажуть, модель українська є недосконалою, бо представників народу не звільнено від думки професійних суддів. Саме цей факт мав би бути запорукою громадського контролю над ухваленням судових рішень.
Нагадаємо, нещодавно колегія присяжних у справі щодо вбивства Бузини під вигуки «Ганьба!» склала присягу.