Чому гинуть поліцейські? Результатів західних досліджень
23.08.2018
Вчора весь день говорили про загиблих під час виконання обов’язків поліцейських.
Голова Нацполіції назвав на брифінгу цифру – 1108 правоохоронців загинуло за роки незалежності.
Крім вшанування пам’яті цікаво, чи проведений аналіз та систематизація обставин і причин загибелі поліцейських, чи є практичні рекомендації по зменшенню смертей під час виконнання обов’язків і чи впроваджують у поліції такі рекомендації.
Те, що робота поліцейського є вкрай небезпечною, – зрозуміло. Але європейці та американці, приміром, знають, чому гинуть їхні поліцейські і працюють з цією проблемою.
Ось трохи результатів західних досліджень на цю тему.
– Навчання. Регулярне (до кількох разів на рік) навчання та тренування поведінки поліцейського у гострих та ризикованих ситуаціях. Доводять алгоритм рекомендованих дій до автоматизму, аби стрес у критичній ситуації не завадив поліцейському правильно діяти.
– системи оповіщення. На заході найбільше гинуть поліцейські в момент зупинки, затримання правопорушника та припинення злочину. В США бази даних про правопорушників використовують в тому числі для збереження життя поліцейським. Якщо є інформація про водія авто, будь-які дані про правопорушника, то поліцейським, які їдуть на виклик чи зупиняють авто, миттєво передають всю наявну в базах інформацію.
Таким чином, поліцейські встигають підготуватись до можливого опору, викликати додаткову підмогу тощо. Американці навіть дослідили бекграунд осіб, які вбивали поліцейських. В них це переважно особи, які мають досвід насильницьких злочинів. Тому поліцейського повідомляють про це до початку взаємодії з правопорушником, коли це можливо.
– велике значення відіграє фінансування поліції. В них є розрахунки – скільки потрібно поліцейських на душу населення і вони вважають, що плинність кадрів та незаповнені вакансії збільшують ризики загибелі поліцейських.
Крім того, хочу нагадати, що в нас немає дня вшанування жертв насильницьких злочинів. А їх гине по кілька тисяч щороку.
До 1996 року в середньому гинуло від убивств по 4 тис. осіб на рік. А ще ж гинуть від тяжких тілесних ушкоджень, від ДТП.
Потім до 2013 зберігалась середня кількість 2500 смертей на рік (це лише від вбивств), у 2015 вже була цифра 8224 осіб за рік.
І найстрашніше, що держава нібито взяла на себе зобов’язання забезпечувати всім нам безпеку від злочинних посягань.
Та коли таке посягання вчиняється, то шанс отримати потерпілим компенсацію від держави дорівнює майже нулю.
Анна Маляр