Як суддівські родичі проходять співбесіди та намагаються стати суддями

31.05.2018

 

Судді з усієї України продовжують підтверджувати свою здатність здійснювати правосуддя. Частина з них походить з суддівських “сімейних” династій, чиї родичі так чи інакше займають посади не тільки в судах, а й у інших органах судової влади. Журналісти Bihus.Info спеціально для ЧЕСНО.Фільтруй Суд! визначили, чиї родичі нині ходять на співбесіди, та чим це все закінчується.

Сімейні таємниці судді Верховного суду

Смокович Віра Іванівна –  це суддя Волинського окружного адміністративного суду. Вона є рідною сестрою голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Михайла Смоковича. Сам суддя був 18-м у рейтингу на зайняття посади у Верховному суді, хоча по ньому був наявний негативний висновок Громадської ради доброчесності. Серед основних претензій до Смоковича – скасування подання Вищої ради юстиції стосовно звільнення 5-ти суддів, які своїм рішенням позбавляли активістів Євромайдану прав на керування автомобілями. Пізніше усі подання були скасовані Верховним судом України. Окрім цього, Михайло Смокович був на посаді заступника  голови Вищого адміністративного суду України, коли, за даними кримінального провадження, співробітники апарату суду ймовірно здійснювали втручання до автоматизованої системи документообігу суду, вносячи неправдиву інформацію стосовно суддів.

Суддя Віра Смокович

Надзвичайно велику кількість родичів у держорганах, окрім сестри-судді, має сім’я Смоковичів: зокрема, дружина судді Юлія Смокович працює начальником відділу забезпечення обвинувачення в регіонах управління підтримання обвинувачення в суді Генпрокуратури, племінник Михайло Смокович – суддя Оріхівського районного суду Запорізької області. А двоюрідний брат дружини – Віктор Гапончук – є  суддею Апеляційного суду Волинського області.

За даними сайту “Наші гроші”, у 2015-році матір суддів Михайла Смоковича та Віри Смокович – теж Віра Смокович – стала власницею будинку в селі Липини Волинської області на 169 квадратів. У матеріалі вказано, що до цього звідти незаконно виселили сім’ю з малолітніми дітьми, начебто забираючи будинок через непогашення кредитної заборгованості. Попри те, що потім рішення про виселення було скасовано,  держреєстратори будинок переоформили на Віру Смокович.

Сама співбесіда Віри Смокович відбувалася у закритому режимі. “Смокович Віра Іванівна подала заяву також розглянути її питання без трансляції співбесіди у зв’язку з наявними сімейними обставинами, таємниця яких охороняється законом”, – сказав член колегії Володимир Бутенко. З декларацій за 2015-й – 2017-й роки випливає, що суддя не має жодного місця проживання. Окрім цього, служителька Феміди усиновила хлопчика – Владислава Смоковича. Якщо ж усиновлення було причиною, через яку суддя попросила про співбесіду у закритому режимі, стає незрозумілим, навіщо у всіх останніх деклараціях, які знаходяться у відкритому доступі, суддя всюди вказувала про те, що дитина була усиновлена. В результаті заяву Смокович підтримали всі члени колегії, тож надалі співбесіда проходила у закритому режимі, а пізніше члени Комісії оголосили, що Віра Смокович підтвердила здатність здійснювати правосуддя.

Клан “Портнових” у суддівському колі

Успішно пройшла співбесіду і Інна Белоконна – екс-дружина колишнього радника Віктора Януковича – Андрія Портнова. Розлучилось подружжя у 1996-му році, в них народилося у шлюбі двоє дітей – Лілія та Ігор Портнови. За словами Андрія Портнова, жодних відносин вони не підтримують, але низка подій доводить, що Портнов міг впливати на кар’єру та статки своєї екс-дружини.  До початку роботи суддею Белоконна три роки працювала юристом у фірмі “Медичні центри “Макс-Велл”, де також працювала і тодішня дружина Андрія Портнова Тетяна.

І суддею Оболонського райсуду Інна Белоконна стала тоді, коли Портнов був членом Вищої ради юстиції.  Причому у списку на призначення був брат тодішньої дружини Портнова – Андрій Секірський. В той же рік суддя отримує квартиру на 150 квадратів у житловому  комплексі на Євгена Коновальця. В той же місяць власником квартири у тому ж будинку стає Андрій Портнов. В тому ж місяці отримує квартиру у будинку на Кловському узвозі спільний син екс-подружжя – Ігор Портнов. Якщо Портнов із Белоконною не підтримували жодних зв’язків, зрозуміти, за які кошти суддя надбала дороге майно, складно. Окрім цього, у користуванні судді в декларації вказана автівка Audi Q5, записана на її подругу Оксану Драганову. Однак в той час, коли подруга мала придбати автівку, подружжя жило у кімнаті в гуртожитку. До того ж дата купівлі та дата початку користування співпадає, що наводить на думку, що Белоконна хотіла приховати реального власника автівки.

Суддя Інна Белоконна

Окрім цього, з 2015 року суддя витратила майже 200 тисяч доларів, які знаходилися на її банківському рахунку, не позначивши такі витрати в наступних деклараціях. Членам колегії вона пояснила, що “допомогла” близько 5-м людям.

З 2017-го року суддя не має повноважень. На співбесіді Белоконна зазначила, що спілкується з екс-чоловіком рідко і тільки на ті теми, що стосуються їх спільних дітей.

До слова, суддя Секірський Андрій Валерійович – брат тодішньої дружини Андрія Портнова Тетяни, теж проходив кваліфікаційне оцінювання. Дізнатись щодо того, чому Секірський та Белоконна “випадково” опинились в одному списку на президентське призначення, ми не змогли, адже засідання проводилося в закритому режимі – це дозволено для суддів з окупованих територій, які мають право на подання заяви стосовно розгляду співбесіди в закритому режимі. Примітно те, що дружина Андрія Секірського – Анжела Секірська – теж суддя, але Луганського окружного адміністративного суду.

Син Людмили Гарник, або готівка за готівку

Проходив співбесіду і суддя Окружного адміністративного суду Києва Кирило Гарник. Молодий суддя – син судді Київського апеляційного господарського суду Людмили Гарник. Вона – фігурантка перших журналістських розслідувань стосовно непроходження кваліфікаційного оцінювання у травні 2016-го. Під час співбесіди суддя не могла пояснити походження грошей на рахунках, а тому не змогла підтвердити здатність здійснювати правосуддя і її перенаправили підвищувати рівень знань до Національної школи суддів.

Суддя Кирило Гарник

Згідно з останньою декларацією, у власності судді – будинок більш ніж на 300 квадратів у Одесі та квартира на 106 квадратів у Києві. Все це стало власністю судді у 2013-му році. Окрім цього, суддя отримала півмільйона за продаж нерухомості. Сума банківських вкладів – близько 50-ти тисяч євро, а готівки – 1 мільйон 700 тисяч грн.

Не бідує і син судді. При тому, що основне джерело доходу в його сім’ї складає суддівська зарплата, Гарник встигає і заощаджувати (на рахунках – 63 тисячі доларів, а рік тому  було 80), і купувати авто Audi Q7 – в той час як на дружині з мінімальним доходом – Audi Q5, – і подорожувати: судячи з фото в мережі Instagram, суддя відвідав ряд недешевих країн, зокрема: Перу, Португалія, Іспанія та Італія.

Така велика кількість сумнівних статків не дала Гарнику пройти співбесіду успішно: у кваліфікаційному оцінюванні служителя Феміди оголосили перерву.

Хто змагається за суддівське місце серед новачків?

Помічник судді апеляційного суду Полтавської області, а за сумісництвом – син члена Вищої кваліфкомісії суддів Михайла Макарчука Сергій Макарчук теж випробовує  свої сили на призначення суддею вперше. Декларація кандидата на посаду судді більш ніж скромна: вказана лише квартира у Полтаві, право власності на яку виникло у 2008-му році, а також авто Daewoo Lanos 2005-го року випуску.

Натомість у батька кандидата декларація більш красномовна: у матері Макарчука – майже 6 га землі на Волині, у дружини Наталі – близько 3-х га землі у Полтавській області, притому що дохід від надання майна в оренду обидві жінки декларують дуже скромний – близько 84-х тисяч гривень один на двох. Рік тому у власності подружжя з’явилася квартира у Києві та авто Ford Kuga за майже 1 мільйон гривень.

Родичка ще одного члена Вищої кваліфкомісії суддів – Юрія Тітова – готова позмагатися за вакантне місце судді. Це – його дружина Тетяна Тітова. Варто зазначити, що сам Тітов – суддя Верховного суду України у відставці, а його дружина донедавна займала посаду помічника судді Верховного Суду.  Син же Максим Тітов є заступником голови Оболонського райсуду Києва. На двох у подружжя, незважаючи на те, що обидва з них працювали чи працюють на державних посадах, чимала кількість нерухомості. Однак до цього варто зазначити, що Юрія Тітова намагалися притягнути до адміністративної відповідальності  через те, що член ВККС несвоєчасно подав декларацію про зміни у майновому стані (надходження зарплатні). За законом, члени Вищої кваліфкомісії повинні щомісяця подавати повідомлення, в якому вказують місячну зарплатню, яку вони отримали, оскільки сума їхньої винагороди є більшою ніж 50 прожиткових мінімумів. Натомість Юрій Тітов подав таку із запізненням, що і спричинило подання до суду.

У декларації Тітова – майже 1 мільйон заощаджень, дві автівки загальною вартістю 600 тисяч гривень. На сім’ї серед нерухомості – 8 земельних ділянок, 2 квартири та 2 житлових будинки у Києві, Київській області, а також у Одеській області.

Юрія Тітова в засобах масової інформації неодноразово називали “кумом Сергія Ківалова”. Нині він є членом Наглядової ради універстету “Одеська юридична академія”, президентом якої сам Ківалов і є.

Ще одна кандидатура на посаду судді – Рецебуринська Вероніка Юріївна, яка до цього працювала помічником судді Господарського суду Києва, а ще раніше – помічником народного депутата від “Партії регіонів” Артема Пшонки. Однак примітні не колишні її місця роботи, а наявність впливових родичів, зокрема батька – судді Вищого адміністративного суду України Юрія Рецебуринського.

Сам суддя подавався на конкурс до нового Верховного Суду, однак не потрапив до нього, маючи негативний висновок Громадської ради доброчесності. Суддя відомий низкою свавільно прийнятих рішень: зокрема, суддя Рецебуринський головував у колегії, яка 17 червня 2015 року визнала незаконним та скасувала рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про відсторонення  судді Печерського районного суду м. Києва Царевич Оксани Ігорівни, підозрюваної ГПУ в ухваленні завідомо неправосудного рішення щодо активістів Майдану. Окрім цього, у колегії суддя визнав незаконним подання про звільнення й іншої судді Майдану – Олени Васильєвої. Останню хотіли звільнити за порушення присяги, адже вона розглядала справи стосовно учасників протестів, порушуючи норми законодавства.

Окрім цього суддя був також у колегії суддів, які прийняли рішення про позбавлення депутатського мандата депутата Власенка С.В. тому що він захищав нардепа Юлію Тимошенко у кримінальній справі з приводу незаконних дій при підписанні газових угод.

Примітно, що значними статками родина Рецебуринського не володіє: у декларації судді вказана лише одна квартира у Києві, а також авто Hyundai 2011-го року випуску. А-от у декларації його дочки можна помітити більші статки: зокрема, квартира на 85 квадратів вартістю 800 тис. грн, Hyundai 2011-го року випуску, 600 тис грн та 25 тисяч доларів на банківських рахунках. При тому, що співмешканець Рецебуринської – Юрій Пастернак – працює у Державному управлінні справами з окладом близько 360-ти тисяч гривень на рік.

Марина Ансіфорова спеціально для Чесно.Фільтруй суд!.

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"