У ГПУ не можуть знайти виконавців розгону Євромайдану через “темну пору доби” та форму силовиків
04.05.2018
Департамент спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України зіштовхується з низкою труднощів під час спроби ідентифікувати виконавців силового розгону Євромайдану 30 листопада 2013 року.
Про це Громадському радіо розповів керівник департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.
Серед таких перешкод він назвав темну пору доби та обмундирування силовиків, що не дозволяє провести якісні портретознавчі експертизи.
“Жоден з потерпілих не впізнав осіб, які застосовували щодо них насильство. Водночас ми пішли шляхом дослідження документів, що складалися, зокрема про притягнення до адмінвідповідальності. Ці слідчі дії привели до результату”, – пояснив Горбатюк.
2 травня Департамент спецрозслідувань повідомив про підозру двом колишнім силовикам зі спецпідрозділу “Беркут”. Один із підозрюваних зараз працює в поліції.
Екс-беркутівців підозрюють у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 365 (перевищення влади та службових повноважень, що супроводжувалось болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, вчинене групою осіб), ч. 1 ст. 28, ст. 340 (незаконне перешкоджання проведенню зборів, мітингів службовою особою, вчинене групою осіб) та ч. 1 ст. 366 КК України (складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів).
Як зазначив Горбатюк, наразі прокурор не клопотав про відсторонення від посади одного з підозрюваних. ГПУ проситиме суд про запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання для екс-беркутівців.
У період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року під час сутичок протестувальників із силовиками в центрі Києва загинули понад сто людей, найбільше – 20 лютого. Більшість людей загинули від куль снайперів, які влучали протестувальникам у голову, серце і шию.
За даними Міністерства внутрішніх справ, з 18 лютого по 2 березня 2014 року під час виконання службових обов’язків у центрі Києва загинули також 17 силовиків.
За даними Генпрокуратури, всього під час Євромайдану постраждали дві з половиною тисячі осіб, 104 з них загинули. У департаменті спецрозслідувань розповідають, що за чотири роки у “справах Майдану” ухвалено 50 судових вироків, 412 особам повідомлено про підозру, але реально відбуває покарання тільки одна людина.