НАЗК бездіяльності

30.12.2017

1 листопада громадська організація «Антикорупційний штаб» оприлюднила шокуючу інформацію – за весь час роботи Національне агентство із запобігання корупції не знайшло ЖОДНОЇ електронної декларації з ознаками незаконного збагачення чи адміністративного правопорушення. І це на фоні всіх тих мільярдів кешу, невідомо за які кошти купленої нерухомості, дорогих авто та навіть мощів, які українці побачили у деклараціях народних депутатів та чиновників. Серед причин цієї показової бездіяльності можна виділити одну ключову – політична доцільність та доведення діяльності НАЗК до перекладання папірців.

Абсурдну ситуацію, яка вирує в середині НАЗК, повною мірою на собі відчув вже колишній член агентства Руслан Радецький. Він фактично став тим, на кого вішали всі недопрацювання органу, хоча насправді намагався зробити роботу Нацагентства більш ефективною. І його історія є досить показовою з точки зору опису класичної політичної травлі задля отримання необхідного результату (читай – закриття очей на декларації – ред.).

Відомо, що керівник НАЗК Наталія Корчак була призначена за квотою уряду, який в той момент очолював Арсеній Яценюк. Саме тому її довго вважали людиною, наближеною Яценюка-Авакова. Більше того, чоловік та син Корчак тісно пов’язані із представниками «Народного фронту». Аби позбутися народофронтівського шлейфу голова агентства навіть почала у досить недовгий період звинувачувати депутатів з відповідної фракції у тиску. Хоча виглядало це досить смішно.

Радецький у НАЗК відповідав за перевірку декларацій, а отже від його рішення залежало, чи підуть під ніж звітності і чи притягнуть когось з чиновників до відповідальності. Саме тому для певних кіл було дуже важливим прибрати «чужого» борця з корупцією.

Наприкінці травня та на початку червня він неодноразово виносив проекти рішень про направлення матеріалів до НАБУ з кваліфікацією «незаконне збагачення». Однак керівник агентства Наталія Корчак фактично перешкоджала розгляду цих питань, постійно закриваючи засідання передчасно. Про подібне блокування Радецький регулярно повідомляв, в тому числі і на засіданні антикорупційного комітету Верховної Ради під головуванням Єгора Соболєва.

Окрім того, Радецький постійно висвітлював ситуацію із блокуванням перевірки декларацій зі сторони Корчак на своїй сторінці у Facebook, в чому може переконатися кожен бажаючий.

Важливо також зазначити, що Руслан Радецький, перебуваючи на посаді заступника керівника НАЗК, розпочав перевірку електронних декларацій перших осіб держави – Президента та членів уряду. «Саме в цей час почалися репресії проти Руслана Радецького. Після його звільнення, ви бачите, що перевіркою високопосадових осіб ніхто не займається. Очевидно, з якої метою його «вибивали» і саме Наталія Корчак виконувала це завдання», — розповів адвокат Сергій Скуратівський у коментарі 1News.

Те, що відставці Радецького з НАЗК передувало фактичне цькування, доводить й інший збіг обставин. У червні Національна поліція та ГПУ провела обшуки у приміщенні Нацагентства. Стосувалися вони якраз діяльності Руслана Радецького. Щоправда не його роботи у НАЗК, а адвокатської практики, яку він вів до призначення в агентство. ГПУ несподівано почала підозрювати його у підробці адвокатського посвідчення.

Цікаво, що після обшуків звинувачення трансформувалося у те, що Радецький, виявляється, продовжує практику адвоката, суміщаючи її з роботою у НАЗК. Ви вже визначіться: він підробив корочку чи продовжував працювати адвокатом?

Адвокат Сергій Скуратівський зазначає, що обшуки у Радецького відбувалися із дозволу керівника НАЗК Наталії Корчак. «Радецький з 2008 року був практикуючим адвокатом. Проте свою діяльність він припинив у 2014 році, що й зафіксовано у реєстрі органів адвокатського самоврядування за підписом Інни Рафальської. Однак адвокатська спільнота переживає нині не найкращі часи, і фактично зараз існує дві Ради і кожна називається «єдиною легітимною». Одну очолює Рафальська, іншу – Ізовітова (Лідія Ізовітова, яку за часів Януковича ЗМІ відносили до групи тодішнього керівника головного управління АП з питань судоустрою Андрія Портнова  — ред. 1News). Відповідно існує два реєстри адвокатів», — розповідає адвокат Сергій Скуратівський.

Скуратівський також додає, що задовго до обшуків ГПУ, у НАЗК вже була перевірка стосовно Радецького та його адвокатської практики. За словами адвоката, перевірку він пройшов і вона навіть була завізована підписом керівника НАЗК Наталії Корчак. «Тому те, що Корчак допустила обшуки у кабінеті Радецького з приводу його адвокатської діяльності, роблячи круглі очі, виглядає як виконання політичного замовлення», — резюмує Скуратівський.

Оскільки справа щодо обшуків у Радецького до цього часу не має жодного продовження, напрошується висновок, що в ній дійсно міг бути політичний підтекст. На сьогодні справа ані закрита, ані ні розслідується.

Цікавим є й той факт, що 18 серпня Кабінет міністрів звільнив Руслана Радецького з посади члена НАЗК з формулюванням «за власним бажанням». От тільки сам Радецький, за повідомленням джерела із Секретаріату Кабміну, не писав заяви на звільнення, тому подібний факт викликає щонайменше здивування.

Адвокат Сергій Скуратівський додає, що задля того, аби накопати на Радецького хоч якийсь кримінал, за ним постійно велось незаконне стеження, а у його робочому кабінеті були встановлені прослуховуючі пристрої. Незаконність такий дій не викликає сумнівів і довершує припущення, що цькування Радецького мало політичний підтекст та єдину мету – усунути його від роботи у Національному агентстві із запобігання корупції.

Аналізуючи діяльність НАЗК у цілому, варто зауважити, що при всій важливості цього органу, жодних результатів суспільство не бачить. Інформаційні повідомлення щодо агентства стосуються виключно шалених премій або ж чергового конфлікту Наталії Корчак з колегами. Спочатку об’єктами її критики та нападок були Радецький та Рабошапка. Після їх звільнення вона, ймовірно, переключиться на двох інших членів. І буде зовсім не дивно, якщо і в їхніх кабінетах проводитимуть обшуки, а Корчак буде заявляти про некомпетентність та профнепридатність колег. Виникає питання – коли нарешті стане зрозуміло, що причина бездіяльності НАЗК може критися в особі Наталії Корчак та її політичній заангажованості?

Приклад Руслана Радецького доводить, що наразі керівництво НАЗК робить все, щоб зробити орган повністю аморфним. І додатковим доказом цььго цифра «нуль», яка позначає кількість декларацій з ознаками незаконного збагачення.

Це робиться з однієї причини – декому дуже хочеться легалізувати все те, від чого українці жахнулися, переглядаючи електронні декларації. Повірити, що Нацагентство насправді буде займатися перевіркою задекларованого «добра» все складніше, тим паче, коли керівник відомства витрачає більше часу на боротьбу з колегами, аніж на те, що передбачають її повноваження.

Анна Межова

Джерело

Минулі Розслідування

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"