У Райківецькій виправній колонії засуджених «загартовують» холодом
12.12.2017
Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Вінницькій області та представником громадськості здійснили моніторинговий візит до Державної установи «Райківецька виправна колонія (№ 78)», що у Хмельницькій області.
Монітори засвідчили, що більшість відвіданих житлових приміщень колонії потребують ремонту та модернізації, природнє та штучне освітлення в них є недостатнім, обладнання санвузлів не забезпечує зручності їх використання та є застарілим.
У штрафних приміщеннях, які розташовані у напівпідвалі, через невеликий розмір і надмірну заґратованість вікон бракує свіжого повітря. При цьому, в окремих камерах, у яких утримувалися в’язні, у віконних рамах не було скла, що є небезпечним для здоров’я людини, особливо в осінньо-зимовий період. За інформацією утримуваних в них осіб, опалення камер здійснюється лише одну годину на добу, відсутні тут також бачки з питною водою.
В установі має місце недотримання норми житлової площі для засуджених у житлових приміщеннях та деяких камерах дисциплінарного ізолятора.
Під час спілкування в’язні скаржилися на відсутність проведення з ними будь-якої правороз’яснювальної роботи. Вони не поінформовані про органи, до яких можливо звернутися для оскарження рішень та дій працівників установи. Мали місце численні скарги на низькій рівень заробітної платні, а також відсутність інформації про розмір нарахованого їм заробітку та здійснених відрахувань.
Моніторингова група звернула увагу на шкідливі умови праці на виробничій ділянці з перероблення вторинної сировини. Засоби індивідуального захисту засуджених були неналежної якості, брудними чи непридатними для використання (респіратори, пов’язки, рукавиці, окуляри).
Монітори відзначили належну організацію роботи медичної частини. Установа забезпечена основними необхідними групами лікарських засобів. Облікова медична документація ведеться охайно, за встановленими зразками. Санітарно-гігієнічний стан приміщень медичної частини задовільний. Водночас, на час візиту залишалася неукомплектованою посада лікаря-рентгенолога, у вказаній частині не було електрокардіографа, у приміщеннях температура повітря становила лише +12оС.
Особливе занепокоєння під час візиту викликало те, що при конфіденційному спілкуванні засуджені наголошували на можливі репресії з боку адміністрації установи до осіб, які спілкувалися із учасниками моніторингу.
За результатами моніторингового візиту звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків буде направлено до Міністерства юстиції України.