Анастасія Дєєва. Заступниця міністра внутрішніх справ

27.02.2017

Чи є ґендерна рівність в українських правоохоронних органах і чому це важливо? Як МВС співпрацює з іншими країнами у питаннях реформування? Навіщо українцям добровільні пожежні дружини? Рівний доступ до керівних посад, протидія ґендерно обумовленому насильству — компетенція заступниці міністра внутрішніх справ Анастасії Дєєвої. Громадське поговорило про результати перших 100 днів її роботи.

ПРОТИДІЯ НАСИЛЬСТВУ

В МВС перший крок ми зробили до імплементації резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Ми організували робочу групу, 37 експертів. З нами працюють жінки ООН, ОБСЄ, НАТО, Ла-Страда (Міжнародний жіночий правозахисний центр) і багато інших громадських організацій, які займаються захистом прав людей, громадян.

Жінки ООН допомагають нам навчити наших співробітників проводити експертизу законодавства на предмет недискримінації і толерантності, як вдосконалити правову базу, щоб гарантувати та забезпечити ґендерну рівність та рівні можливості для всіх співробітників. Бо саме із взаємоповаги на будь-якому рівні — для патрульної поліції, пожежників, прикордонної служби, міграційної – це важливо. Тому що, як тільки ти починаєш усвідомлювати про що це, і як це – те, що ми рівні і маємо рівний доступ до посад – з цього починається наша культура, світосприйняття та захист прав громадян в цілому.

Я побачила прогрес за останні два роки: поліція намагається взаємодіяти з населенням, долучатися до цієї проблеми. Чи ви знаєте, що в Національній поліції є зараз управління з прав людини?

Заступниця міністра внутрішніх справ України Анастасія Дєєва Фото: Громадське

ГЕНДЕРНЕ ПИТАННЯ

Це правда, що в нас немає жінок генералів, наприклад. В Швеції їх 9. Я не хочу зараз спекулювати лише цифрами. Бо цифри можуть бути гарними: 21% жінок в патрульній поліції. 14% з них займають керівні посади.

Ми разом з міжнародною організацією IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів — ред.) минулого року проводили невеличке опитування стосовно сприйняття громадянами патрульної поліції за рахунок того, що там жінок досить багато. 50% респондентів сказали, що саме завдяки жінкам довіра до патрульної поліції зросла, що вони вважають жінок менш схильними до корупції, насильства тощо.

Ще 50% сказали: мені байдуже, чи це чоловік, чи це жінка. Головне, щоб вони виконували свої професійні обов’язки. Це дуже важливо.

Зараз ми, знову ж таки, в рамках робочої групи «1325» починаємо соціологічне дослідження, щоб зрозуміти, яке місце жінки – кількісно та якісно – в МВС, в центральних органах виконавчої влади та в Нацгвардії. Щойно у нас будуть ці результати, ми одразу ж зробимо їх відкритими.

Конфлікт на Сході, анексія Криму, те, що агресор під боком, від якого ти не знаєш чого очікувати. Це впливає на ситуацію, пов’язану з ґендерно обумовленим насиллям. За даними ООН, за два останні роки ситуація з ґендерно обумовленим насиллям погіршилася.

Якщо ми будемо забувати про права людини, про такі важливі питання, як забезпечення ґендерної рівності, рівних можливостей, протидія сексуальному насиллю, домашньому насиллю, захист дітей, ми просто програємо самі собі. І якщо не робити цих кроків зараз, нібито неважливих для когось, ми можемо втратити цей момент.

Заступниця міністра внутрішніх справ України Анастасія Дєєва Фото: Громадське

МІЖНАРОДНА СПІВПРАВЦЯ МВС

За два останніх роки ми повністю змінили підхід до взаємодії з міжнародними партнерами. Ми гарантували ефективність реалізації проектів. Патрульна поліція, наприклад, за підтримки наших американських колег, канадських, японських змогла не тільки технічно переоснаститись, але й навчитися передового досвіду охорони правопорядку.

Зараз у нас в розробці є проект зі шведською поліцією, який стосується поведінки правоохоронців під час масових заходів: як забезпечити діалог з громадянами, як забезпечити мирні акції та як з ними діяти.

Торік була підписана угода з Європолом про оперативну діяльність. Це дозволяє нам вдосконалити захист наших громадян на рівні обміну інформацією з Європолом, Європейською поліцейською комісією та нашою.

Зараз в Україні перебуває канадійська поліцейська місія. Вони працюють як ментори та супервайзери в областях, допомагають нашим патрульним поліцейським вдосконалити свій досвід, тактичні навички, а також вести діалог та взаємодіяти з громадянським суспільством та населенням в цілому.

В Канаді існують окремі мобільні підрозділи, які займаються суто домашнім насиллям. І нам було б цікаво дізнатися про цей досвід, подумати, як його можна реалізувати в українських реаліях та як ми можемо співпрацювати в цьому напрямку.

Заступниця міністра внутрішніх справ України Анастасія Дєєва Фото: Громадське

ВЗАЄМОДІЯ ВНУТРІШНЯ ТА З ІНШИМИ ПРАВООХОРОННИМИ ОРГАНАМИ

На рівні Міністерства в нас є повна політична підтримка міністра. На рівні взаємодії з заступниками — ми завжди збираємось на наради, обмінюємось нашими проблемами чи шляхами вирішення. Ми напевно вже навчилися і зрозуміли повністю функціонал, хто за що відповідає.

Коли ми вже кажемо про рівень секторальної взаємодії, мені здається, що її потрібно покращувати. Не може бути конкуренції між агенціями, які займаються різними питаннями. Ми тут маємо лише об’єднувати зусилля.

Зараз ми маємо змогу вдосконалити напрям міжсекторальної взаємодії та налагодження алгоритмів. Що це значить? Як поліція взаємодіє з Генеральною прокуратурою, з соціальними службами і не лише у ґендерних питаннях, у питанні протидії торгівлі людьми, наприклад. Ця проблема дуже актуальна в Україні. Через економічну ситуацію з’явилися нові форми торгівлі людьми — економічна чи трудова експлуатація. І ми постійно маємо не стільки пристосовуватися, скільки розуміти ці нові виклики, які стоять перед нами і розуміти, як правоохоронці мають взаємодіяти з іншими агенціями та інститутами, щоб забезпечити безпеку нашим громадянам.

На рівні керівного складу і рядового особового складу — я відвідала майже всі області і розмовляла з особовим складом пожежних рятівників, поліцейськими. Дивилася на їхні умови і розмовляла про їхні проблеми. Це дуже важливо, тому що коли в тебе немає діалогу з людьми, то ти просто живеш в якомусь ілюзорному ізольованому світі. Навіть коли ми створюємо якусь міжсекторальну групу, завжди долучаються співробітники рядоворго складу.

На місцях я маю повну синхронізацію зусиль з особовим складом. Якщо це пожежні рятівники, вони отримують нову уніформу, нові пожежні автомобілі. Я не можу з командою зробити все в один день, тому що техніка коштує дуже дорого.

Заступниця міністра внутрішніх справ України Анастасія Дєєва Фото: Громадське

ДОБРОВІЛЬНІ ПОЖЕЖНІ ДРУЖИНИ

В усьому світі уже давно пожежна служба децентралізована. Це значить, що є певна кількість професійних пожежних. Скажімо, працюють в державних підприємствах пожежної охорони. А на місцях реагують інші пожежні волонтери. Ми їх називаємо добровольці-вогнеборці. Нам сподобалась ця назва. Ми її обговорили з регіональними представниками і розробили модель, як почати залучати добровольців на рівні місцевих громад, які зараз лише утворюються.

Була підписана стратегія реформування. На рівні громади відкривається пожежна команда або центр безпеки. Під одним дахом пожежні і поліцейські. Етапом номер два є набір та навчання добровільних пожежників-вогнеборців, людей ентузіастів, які дійсно хочуть долучитися до безпеки своєї громади, допомогти, пройти професійну підготовку і працювати на рівні з професіоналами.

Це відбувається не в один день, поступово. Але ми вже маємо декілька надзвичайних результатів. По-перше, унікальний центр безпеки в Донецькій області. Завдяки підтримці місцевої влади, було відкрито в Лиманській, Жовтневій, Черкаській громаді центри безпеки, які допомагають оперативніше реагувати на виклики, в яких працюють місцеві пожежні рятівники. Вони трошки покреативили — і на машину пожежну прикріпили ковш для прибирання снігу.

Останні записи про персони

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"