Анастасія Дєєва. Заступник Міністра внутрішніх справ

06.03.2017

Анастасія Дєєва була призначена заступником міністра внутрішніх справ з євроінтеграції в листопаді 2016-го і тут же опинилася в центрі гучного скандалу. Її недоброзичливці розділилися на два табори: один засуджував Дєєву за юний вік – мовляв, звідки у 24-річної дівчини досвід для такої високої посади, інший – обговорював відверті фото Дєєвої, зроблені до приходу на цю посаду і випадково викладені в Мережу.

Тим не менш, Дєєва не тільки зберегла посаду, але й розширила поле своєї діяльності в МВС – зараз, наприклад, на її плечі поклали нещодавно розпочату реформу Держслужби з надзвичайних ситуацій. В цілому в якості заступника міністра вона пропрацювала вже 100 днів. Користуючись цим приводом, НВ попросило її поділитися враженнями про міністерську кухню, пояснити, що вона планує зробити з рятувальниками і пожежниками, і розповісти, як після історії зі скандальним призначенням їй вдається командувати в такій маскулінній структурі МВС.

– 100 днів ви працюєте в проектному офісі МВС. Що встигли зробити?

– Це все – командні успіхи. Ми почали перезапуск Державної служби надзвичайних ситуацій, відкрили 15 місцевих пожежних команд у шести пілотних областях, три унікальних центри безпеки в Донецькій області.

Відкрилося 15 нових сучасних сервісний центрів – замість старих корумпованих МРЕВ. Залучили міжнародну допомогу і передових іноземних експертів, які допомогли нам розробити новий навчальний план – він дозволив новим співробітникам отримати якісну освіту. Підписали найбільший в історії міграційний проект з ЄС на 28 млн євро для створення нового міграційного та прикордонного менеджменту в Україні. У рамках реформи поліції співпрацюємо зі шведською, канадською поліцейською місією.

– А якісь зовсім нові напрямки?

– Ми організували робочу групу і підписали план дій – мова йде про резолюцію Ради Безпеки ООН 1325 Жінки. Світ. Безпека. Залучили 40 гендерних експертів, які допомагають нам зробити структуру МВС більш ефективною і менш корумпованою, і, що важливо, більш відкритою для жінок на всіх рівнях роботи, від апарату міністерства і до рядового складу.

2017-й позначили як рік протидії торгівлі людьми. Представили нову концепцію для переформування пожежної інспекції. У тому вигляді, в якому вона існує зараз, вона буде ліквідована.

– Коли ви тільки прийшли на роботу як заступник Авакова, спалахнув скандал: багато хто вважав, що у вас недостатньо досвіду для такої роботи. Зараз позначені вами сфери дії – набагато ширше. Як ви справляєтеся?

– Я почала займатися реформою МВС ще два роки тому, коли прийшла в МВС разом з Екою Згуладзе. Тоді я працювала в проектному офісі ІСІТАП – американської організації, яка займається підтримкою реформи Національної поліції України. Перше, чим я почала тоді займатися – патрульна поліція. Я її вивчила, знала від початку до кінця всі нюанси, як і кожного поліцейського, який приходив у нову структуру.

У якийсь момент розумієш, що вже не можеш вузькопрофільно дивитися на патрульну поліцію. З’являється набагато більш широке поле діяльності і відповідальності, тому що патрульна поліція – маленький блок з того, чим ми займаємося. Потім стартувала реформа Нацполіції, після неї з’явилися зобов’язання з лібералізації візових відносин України і ЄС. Тому на моїх плечах виявився проектний менеджмент міжнародного співробітництва, тобто, залучення міжнародних партнерів для підтримки реформ МВС. За два роки до сфери моєї відповідальності підпадали й інші центральні органи виконавчої влади. Наприклад, Держслужба з надзвичайних ситуацій. Тому, коли 100 днів тому я погодилася на цю посаду, то оцінювала свої можливості адекватно.

– Одне з ваших завдань зараз – реформа Держслужби з надзвичайних ситуацій. Це складна структура. Там багато років нічого не змінювалося. Високий рівень корупції в ДСНС?

– Найбільша проблема там – не корупція, а те, що велика кількість людей, справжніх героїв, працюють в централізованій, закритій і неефективній системі. І ця система не справляється з обсягом своїх завдань. 80% автопарку підлягало і підлягає списанню. Наприклад, ЗІЛи 1960-1970-х років. Я не знаю, як ця машина досі їздить.

Плюс – низькі зарплати. Станом на 2013 рік зарплата пожежного становила 2.600 грн. Зараз ми їх збільшили майже в два рази. Звичайно, хочеться більшого.

– Ви кажете, що корупція не головна проблема в ДСНС. А як же екс-голова цієї служби Сергій Бочковський, якого в 2015-му прямо під час засідання Кабміну затримали? Можете це прокоментувати?

– Якщо людина порушує закон, вона за це повинна нести відповідальність. За останні два роки багато що змінилося в Міністерстві. Коли я почала займатися розробкою змін, у ДСНС була сформована робоча група, яка несе персональну відповідальність за те, щоб вийшов максимум. Глава ДСНС повністю підтримав курс таких змін і особисто залучений в процес змін. Це не моє завдання бігати за колишніми корупціонерами. Це робота внутрішньої безпеки, слідства і прокуратури. Я менеджер, який об’єднує людей з правильними поглядами і допомагає запустити проект, залучити на це ресурс, щоб державний бюджет йшов на підняття зарплат співробітників.

Я вірю, що здорова система сама поступово очиститься від таких недобросовісних «начальників». Люди не сліпі, вони все бачать, хто і що робить не так. Ми з рядовим складом часто спілкуємося і у них є прямий контакт у робочій групі, щоб написати свої побажання, напрацювання.

– Наскільки радикальною буде сама реформа ДСНС?

– Вона складається з трьох головних компонентів. По-перше, поліпшується існуюча структура. Друге – проблема ДСНС в тому, що вона занадто централізована. Тому другий крок – це децентралізація в регіонах. Ми обрали шість пілотних областей – Донецьку, Дніпропетровську, Вінницьку, Тернопільську, Львівську, Полтавську та місто Дніпро. І за кілька місяців вже відкрили 15 нових пожежних команд на місцях. У такої команди набагато менший час реагування, близько 20 хвилин. До цього центральна пожежна команда приїжджала за годину або півтора. Особливо довго – в сільській місцевості, де дороги або не полагоджені, або не розчищені.

Третє – це волонтерські команди. У всьому світі давно існує волонтерський рух в цивільному захисті. Америка, наприклад – це 70% волонтерів в пожежній службі, в Чехії – 10 тис. професійних пожежних і 300 тис. волонтерів. В Німеччині, Швеції – близько 80% волонтерів. В Італії взагалі ціла культура волонтерського цивільного захисту. Це люди, які приходять як ентузіасти, отримують професійну підготовку, отримують сертифікат і можуть залучатися на гасіння пожеж. Головна відмінність – вони прибувають тільки на виклики. Тобто не знаходяться в депо 24 години на добу. Так, людина, яка живе або працює в радіусі реагування 20 хвилин від пожежі, може виїхати на пожежу, аварію або якусь надзвичайну ситуацію дуже оперативно. Набагато швидше, ніж професійний пожежний. Громада на цьому економить бюджет і отримує безпечне суспільство.

Плюс, як мені здається, це чудова можливість для хлопців, які повертаються з фронту, реалізувати себе в мирному середовищі. Вони розуміють своє місце, те, як можуть бути корисні для своїх громадян, розуміють, що на них будуть дивитися із захопленням.

– Такого в Україні раніше не було.

– Можу привести в приклад дві добровольчі команди. Одна – під Києвом, у Борисполі, називається Штурм, і друга – на Закарпатті, під Мукачево, в селі Дерцен. Нарівні з професійними пожежними вони вже рятують сотні життів.

– Їх будуть набирати за якимсь конкурсом?

– Думаю, вже навесні ми почнемо перший набір добровольців-вогнеборців у місті Дніпро і в Донецькій області. Поки що опитування показують, що і чоловіки, і жінки зацікавлені в тому, щоб ставати добровольцями-пожежними. Це можуть бути, наприклад, люди, які раніше працювали в ДСНС, можуть бути громадські активісти, молодь, яка після Майдану розуміє, що волонтер – не слово без сенсу, а статус, який дає тобі в руки певні інструменти.

– З яких джерел буде фінансуватися реформа ДСНС? І про які суми йде мова?

– Найвитратніша частина реформи ДСНС – техніка. Пожежні машини коштують дуже дорого. Це мільйонні інвестиції. Частина виділяється з бюджету. Якщо говоримо про децентралізацію, це можуть бути місцеві бюджети. Також добровольчі пожертви самої громади, бізнесу, міжнародна технічна допомога. Зараз очікуємо комплекти уніформи для Донецької області від американського фонду.

– Хто буде готувати нових співробітників і волонтерів? Які інструктори?

– Дивлячись що саме. У березні, наприклад, ми починаємо підготовку першої домедичної допомоги разом з організацією Patriot Defence. В іншому навчання проходить на базі наших пожежних училищ. Тобто навчати будуть співробітники ДСНС. Це важливо, тому що підхід до ліквідації пожежі, аварії, надзвичайної ситуації повинен бути один. Але можуть залучатися іноземні фахівці: польські, угорські, канадські. Але це, швидше, додаткові курси підвищення кваліфікації. Базовий курс – один, і викладається ДСНС.

– Якщо провести аналогію з реформою поліції, чи будуть старі співробітники переатестовуватись?

– Тут це нерелевантно. Адже самі пожежники, рятувальники, виїжджають на пожежі, аварії, і там немає прецеденту корупції. Якщо говорити про пожежну інспекцію, тут ще думаємо.

А якщо говорити про кабінетних чиновників? З ними що буде?

– Потрібно працювати над тим, щоб поліпшення починалися знизу. Щоб рядові співробітники отримували більше мотивації, кращі умови роботи. Мені здається, що відповідні органи і спеціальні підрозділи, які займаються антикорупційним спрямуванням, досить активно працюють у виявленні недобросовісних кабінетних чиновників. Однак за один день, і, боюся, навіть за один рік не можна очистити всю систему. Покривати цих офіцерів чи урядовців – точно не наш формат.

– Ви раніше сказали про гендерну складову. Чи багато жінок зараз працює в ДСНС? Чи є жінки серед рятувальників і пожежників?

– Жінок-пожежних і рятувальниць не так багато. В основному, жінки в пожежній службі працюють психологами. Це важлива посада в ДСНС, тому що поводження з вогнем трохи схоже на військові дії. Пожежний – це покликання, а не просто професія, куди ти прийшов, спробував себе і пішов.

– Але чи готове до ідей гендерної рівності в таких професіях суспільство?

– Подивіться на патрульну поліцію, наприклад. Сам факт, що у тебе є жінки і чоловіки в одній структурі, підвищує рівень довіри до неї. Жінки володіють емпатією, тобто, почуттям співпереживання. І це іноді дуже важливо. Наприклад, якщо ми стикаємося з проблемами сексуального насильства, з проблемою торгівлі людьми, дитячим насильством, дискримінацією, домашнім насильством, жінка більше розуміє, як потрібно поводитись.

Десь півроку тому ми проводили у Кропивницькому зустріч з населенням на тему протидії домашньому насильству. І прийшла патрульна поліцейська, яка сама була жертвою домашнього насильства. Свій виступ вона розпочала з такої фрази: «Я пройшла через це». І як тільки вона це сказала, люди по-іншому на неї подивились. Не як на людину, а як на того, з ким можна розмовляти на рівних. Тому що вони відчули емоційний взаємозв’язок.

– Коли запускалася патрульна поліція, була виконана величезна робота з формування іміджу нового поліцейського. Форма, акуратний зовнішній вигляд, ввічливість, грамотність… Чи буде хтось так само працювати над іміджем нового українського пожежного?

– Буде, дуже скоро.

Вже навесні, коли оголосимо набір у Дніпрі та Донецькій області, запустимо цілу комунікаційну кампанію: відеоролик, сіті-лайти, білборди і новий спеціальний веб-сайт для тих, хто хоче записатися в команду волонтерів. Крім того, ми відзняли відео з невеликими уроками пожежної безпеки для добровольців. Скоро покажемо їх.

– Ви займаєтеся також реформою міграційної та прикордонної служби в частині міжнародного співробітництва. Що змінюється там?

– У грудні 2016 року ми підписали найбільший в історії міграційний проект з ЄС на 28 млн євро. Це важливо, тому що з того моменту, як з’явилася Державна міграційна служба, на її плечі лягло багато зобов’язань щодо лібералізації візового режиму. Вже створено єдиний державний демографічний реєстр, почалася видача біометричних захищених закордонних паспортів, з минулого року на заміну паспорту-книжечці стали видавати ID-картки.

У прикордонній службі теж є нововведення – створили систему Аркан. Це єдина інформаційна аналітична система, яка допомагає убезпечити проходження кордонів. Але цього недостатньо. Ще є прогалини в самій системі. Країна велика, людей багато, всім потрібні не тільки нові документи. Ми повинні думати про те, як надати якісний сервіс, як гарантувати безпеку персональних даних, безпеку самих кордонів, час проходження на кордоні. Спільно з нашими європейськими колегами і Міжнародною організацією з міграції був прописаний проект, який розрахований на три роки, до 2019-го.

Дуже важливий і сервіс – хочеться, щоб, коли людина приходить отримувати паспорт або ID-карту, вона могла це зробити автоматично. Швидко, ефективно, не витрачаючи лише на подачу документів три дні. Тому будемо оснащувати сучасним ІТ-устаткуванням як прикордонників, так і Держміграційну службу.

mf3a0862

Чи складно вам працювати з людьми старше за вас, з тими, хто давно працює в системі? І чи вплинув якось скандал з вашим призначенням на роботу і стосунках з колегами?

– Я не звертаю уваги на те, хто скандалить і що говорить, тому що мене з дитинства навчили: важливо, що ти говориш про людей, а не що говорять про тебе. Я усвідомлюю ті функції, які на мене покладені міністром, це моя відповідальність. Мої результати роботи очевидні як уряду, так і міністерству, нашим рядовим співробітникам, і, сподіваюся, що громадянам. Якщо я їх виконувати не буду, мене тут не буде. Найголовніше – це результативність роботи. Ти її або показуєш, або ні.

Бути держслужбовцем – непросто. Мої колеги – той же Макс Нефьодов, Оля Трофимцева, і багато інших міністерств, скажуть те ж саме. Можна було б заробляти набагато більше в корпоративному секторі або в міжнародних організаціях, але я тут, тому що я хочу, щоб моя країна змінювалася.

Зараз немає часу влаштовувати якусь внутрішню конкуренцію. Завжди потрібно бути напоготові, тому що структура складна. Але я не відчуваю того, щоб щось не виходило. Я відчуваю і підтримку міжнародних донорів. І це особливо важливо, тому що міжнародні донори-партнери в три рази детальніше спостерігають, що ти робиш і як, чи є корупція чи ні, і тільки після цього будуть давати тобі підтримку. Високий рівень їх підтримки теж говорить про те, що ми рухаємося в правильному напрямку.

– Волонтери, про яких ви говорите, здуваються рано чи пізно, тому що у них закінчується «підшкірний жир». Що ви можете запропонувати в якості мотивації?

– Волонтери, які отримують зарплату – це по суті оксюморон. Ними повинні ставати ентузіасти пожежної справи, які будуть хотіти стати активною частиною своєї громади і рятувати життя. Ми дамо їм підготовку, поступово вони будуть долучатися до професійної культури пожежно-рятувальної справи. Дуже важливо також психологічно підготувати людей. Добровольці будуть отримувати пільги і соцпакет. Звичайно, хтось рано чи пізно «здується», як і на будь-якій іншій роботі. Не бачу в цьому проблеми. Волонтерство буде формуватися не один рік і має стати традицією громад безпечної культури.

– На що ви сама живете? На зарплату? Скільки отримуєте і чи вважаєте ви, що цього достатньо для такого рівня роботи?

– Я живу на свою зарплату, яка становить приблизно 25 – 27 тис. грн. Ця інформація не є таємницею, ваші колеги зверталися із відповідним запитом і отримали на нього відповідь. Не секрет, що в корпоративному секторі, так само, як і в міжнародній організації, де я працювала до цього, я заробляла більше. Я вважаю, що зарплати державних службовців повинні бути ринковими, що залучатиме професійні кадри в такі структури, як МВС, і дозволить робити реальні зміни.

– Скільки повинні отримувати кабінетні чиновники МВС або в ДСНС, про яких ми говорили, щоб там не було корупції і сама робота вважалася престижною?

– Наявність високої зарплати або точніше гідної – не гарантія відсутності корупції. Формування нової культури прозорості та нових правил гри займає не один день.

Джерело

Останні записи про персони

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"